Най-ценните ни инвеститори са тези, които създават работни места и експортен продукт, който да носи добавена стойност за държавата.
Това заяви премиерът Бойко Борисов пред участниците в срещата с ръководството на Източния комитет на германската икономика.
Срещата е в рамките на работната визита на премиера в Германия.
Той отбеляза пред представителите на бизнеса, че тази година министърът на икономиката Трайчо Трайков има задача да направи всичко необходимо, за да увеличи броя на инвестициите у нас.
Борисов подчерта, че на страната ни се отразяват проблемите, които имат съседните страни. В същото време България е дисциплинирана и изпълнява всички подписани споразумения от Маастрихт, каза той.
"Ако европейските страни и политици бяха спазвали Маастрихтските критерии, ние нямаше да говорим за финансова криза в Европа. Няма какво да се сърдим на международните кредитни агенции. Ние сме за европейска кредитна агенция, но тя ще даде същите резултати, които дава Стандарт енд Пуърс", коментира премиерът.
Той добави, че има два пътя на развитие. Единият път е на популизма. "Ами аз закъсах, дай малко пари".
"Популизмът до нищо добро няма да ни доведе. Всеки иска да даде повече пари за пенсии, повече пари за заплати, повече отпуски и почивка – ще дойдат такива времена, но сега са точно обратните. Народите трябва да се концентрират, да произвеждат, да работят на върха на възможностите си, ако искат да удържим на конкуренцията. Нашата партия ГЕРБ тази политика ще я спазва", заяви Борисов.
Премиерът отново посочи, че бюджетният ни дефицит е 2.1% и е един от трите най-ниски в Европа.
"Така го следим, че да сме с един пункт под Германия и Германия да е след нас", изтъкна Борисов.
Той се обърна към германския бизнес с молба за подкрепа на искането ни да бъде намалено съфинансирането на европейските проекти до 5 на сто.
Премиерът отново попита каква е логиката да се награждават недисциплинираните държави с по-нисък
процент съфинансиране, а страната, която изпитва тежестите на реформите и на бюджетната дисциплина да съфинансира с 20%, а в железниците - с 40% европроектите, които изпълнява.
По думите му намаляването на съфинансирането ще даде възможност около 500 млн. лв. да бъдат пренасочени, но въпросът не е само в парите, а в принципа.
"Нищо добро не очаква Европа, ако работи с антиикономически механизми, защото това не само, че не е механизъм, който ще доведе до растеж, това е механизъм, който отново толерира недисциплинираните", коментира Борисов.
Малко по-късно днес министър-председателят ще разговаря и с канцлера Ангела Меркел, пред която също ще постави този въпрос.
Бойко Борисов изтъкна, отново, че страната ни е готова да подпомага държавите, които са в тежко финансово положение.
"Готови сме както германците да ги подпомагаме, но имаме едно условие – пенсиите и заплатите да станат по-ниски от нашите. Сега тези, които вие подпомагате, имат в пъти по-високи заплати и пенсии, отколкото в България. Което също не считам за справедливо. Както българите с тези доходи живеят в ЕС, те също биха могли. те не са си заслужили този начин на живот", посочи Борисов, цитиран от "Фокус".