Пазарът на логистични площи и услуги в България е конкурентоспособен на фона на останалите страни в региона. Това показва изследване на Световната банка сред 155 страни в света.
България заема 63-то място с 2.83 точки и 58.8% покритие на критериите спрямо най-добрата страна в сектора – Германия. Сред критериите, които се вземат предвид в оценяването, са бързината на митническите услуги в страната, качествената инфраструктура, логистичните услуги и компетентността на служителите, изпълняващи обслужващите дейности. Високи оценки се дават на логистичните услуги и компетентността на служителите, като страната ни заема съответно 52-ро и 55-о място. Изоставането е в инфраструктурата, където сме на 94-то място.
Гърция (54) и Румъния (59) са преди България в подреждането на Световната банка, но след нас са Сърбия (83), Македония (73), Хърватия (74) и Малта (64).
България има стратегическа локация на Балканския полуостров и голям потенциал да се превърне в логистичен център в региона, коментира Александър Танев, мениджър "Логистични площи" във Forton, представител на Cushman&Wakefield за България. Според него това може да се постигне с инвестиции за подобряване на транспортната инфраструктура - железопътна, пристанищна, летищна и граничните пунктове.
В бъдеще влияние за развитието на пазара на индустриални площи в страната ни ще окаже и стратегия за устойчив растеж "Европа 2020", която се изготвя от Европейската комисия, посочи Танев.
През второто тримесечие на годината на пазара у нас са изградени 86 405 кв.м нови индустриални площи, показва проучването на Forton. "Лидл" (36 000 кв.м) и "Била" (19 600 кв.м) въведоха в експлоатация логистичните си центрове в района на Елин Пелин, който се обособява като стратегическа локация за логистичните оператори.
Около 84 000 кв.м индустриални площи са в различни етапи на изграждане само в района на столицата, а общият обем на наличните в момента модерни индустриални площи възлиза на 514 750 кв.м, което е ръст от 20% спрямо първото тримесечие на 2010 г. Процентът на незаети площи също се повишава и в момента е между 8 - 9 %.
В същото време наемните нива на първокачествените логистични площи се понижават и в момента са средно 4 евро на кв.м, което е спад от 20% спрямо последното тримесечие на 2009 г. В тази стойност не се включва сервизната такса, която варира между 0.5 и 1 евро/кв.м. Между 3 и 5 години е средната продължителност на договорите за наем на логистични площи. Гратисният период, който се договаря, е до 3 месеца. Сред предпочитаните от компаниите локации за наемане са районите около летище София, Божурище, околовръстното шосе на столицата, териториите около магистралите "Тракия" и "Хемус", както и регионите на Елин Пелин и Костинброд.
Извън района на столицата активността на пазара на индустриални площи е съсредоточена основно около Пловдив, Варна и Русе. В тези райони се намират най-големите логистични проекти в процес на изграждане, посочиха от Forton. В края на годината предстои пускането на "Логистичен парк Русе".
източник: dnevnik.bg