Лидерът на ДСБ Иван Костов обвини ГЕРБ, че управляват страната чрез натиск и откраднато мнозинство.
"Има икономически провал в политиката на ГЕРБ", допълни Костов лидерът на СДС Мартин Димитров и директно упрекна управляващите за лошите условия на живот у нас.
"За две години и половина те обещаха средноевропейски доходи. А всеки среден българин стана по-беден. Има икономически провал в политиката на това правителство. Този провал се замаскира през популистки акции и прояви, красиво говорене, игра на футбол, с какво ли не, но средният български гражданин стана по-беден. Периодът на популизъм ще завърши""">"Хората ще питат, кой реално ще може да помогне. Тук е ролята на десницата. Ние сме единствените, няма друга партии", сигурен е синият лидер.
Костов се съгласи с Димитров и отчете, че на изборите българите са свалили лявата тройна коалиция, за да управляват партиите от Европейската народна партия (EНП).
"Дадоха вота си да бъде сменена тройната коалиция с ето това управление - групата на ЕНП. Този вот беше подменен, това е истинското название на това, което се случва в последните две години и половина. Този вот беше подменен, тази воля на избирателите беше подменена и в момента ГЕРБ управлява с всички знаете с какво, с наемници, с откраднато мнозинство, с платено, заплашвано и т.н", резви тезата си тъмносиният лидер.
Евродепутатът от "Синята коалиция" Надежда Нейнски посочи, че днес каузата на традиционната десница е да бъде гарант срещу подмяната, фалшификацията на миналото и обезценяването на принципите.
"Ние трябва да предложим на хората информиран, а не емоционален избор, трябва да дадем шанс на малкия и средния бизнес по места чрез система от ясни правила и ненатоварващи ясни процедури", допълни тя.
Според сините недостигът на административен капацитет и склонността към корупция спират европейската подкрепа за България.
Ръководителят на мисията на САЩ в България Джеймс Уорлик , който също бе гост на форума, каза, че в Съединените щати има теза, че всичката политика е местна.
"Вашингтон е сам по себе си, неговото сърце пулсира само до ограничението на Околовръстното шосе", каза посланик Уорлик и добави, че във Вашингтон се вършат някакви неща, но това, което засяга човека във всекидневието му - образование, здравеопазване, пътища, се решава от местната власт.
По думите на посланика българите и американците не се различават и в двете държави всичко опира до местните политики.