Опасни реки заплашват градове и села в цялата страна, показа проверка на “Труд”. Придошлият Дунав през пролетта е най-голямата опасност за живеещите до реката. Препатилите жители на Видин, с. Арчар, Лом и Никопол наричат “черешови води” тази напаст, която залива къщите, щом нивото на реката се вдигне до 800 см. В момента то е 200 см.
“При нас не се получава приливна вълна както в село Бисер. Тук първо избиват подпочвени води в мазетата на къщите, а после се наводняват и улиците”, обясняват никополчани.
Според общинския план за защита при бедствия около 50-ина семейства подлежат на евакуация при наводнение в Никопол. Знае се поименно всеки от тях къде ще бъде преместен - в хотел, хижа и т. н.
В Лом за първи път ще посрещат “черешовите води” на Дунав с кейова стена. Тя трябва да не допусне да се повтори потопът, ударил града през 2006 г.
При Русе по-зла от Дунав е река Русенски Лом- разлудуват ли се водите й, залива 23 села. Общината спечели проект за корекция на коритото й, но заемът от държавата за 20 млн. евро се бави вече 2 години.
Марица е най-опасна при Симеоновград, Харманли и Свиленград. Нейният приток - Тополница, в Пазарджишко преди години заля Лесичево, Калугерово и дори магистрала “Тракия”.
Разлюти ли се Тунджа, изкарва си го на Елхово. Родопската рекичка Върбица напролет става страшилище за Златоград.
Дупница е в хватката на река Джерман. А Струма залива Петричко. В Софийското поле Искър застрашава Нови Искър, селата Световрачене и Долни Богров. Непочистените корита от паднали дървета и отпадъци са най-честата причина за наводненията.