През мандата си (между 2009 и 2011 г.) като министър на правосъдието Маргарита Попова е знаела, че вицепрезидентът Ангел Марин е бил упълномощен да помилва, да дава и отнема гражданство, с указ на президента Георги Първанов не от втория, а от първия им управленски мандат от началото на 2002 г. Това се разбра от отговор на новия министър на правосъдието Диана Ковачева на парламентарен въпрос от депутата от левицата Мая Манолова.
Въпросът за това имал ли е правомощия Марин да подписва тези укази възникна преди около две седмици, когато в пресата беше съобщено, че вицепрезидента не е бил упълномощаван за втория мандат. Юристи заспориха дали това е необходимо, при положение, че има указ на Първанов от първия му мандат. Темата е обсъждана и през 2010 г., когато за първи път се разбра, че Марин не е бил упълномощаван след 2002 г. и тогава Георги Първанов се позова на своите юридически съветници, които му казали, че ново упълномощаване не е необходимо.
Днес Манолова заяви, че управляващите притопляли темата и умишлено раздухвали въпроса, за да отклоняват вниманието от собствените си проблеми. Тя припомни думи на Попова, която в момента е вицепрезидент, че продължава да търси указ за пълномощията на Марин през втория му мандат.
Затова Манолова поиска да разбере колко от тези укази е приподписала и придвижила напред Маргарита Попова докато е била министър на правосъдието и какво е било посочено в тези укази като основание за издаването им.
От думите на Ковачева се разбра, че Маргарита Попова за периода септември 2009г.-ноември 2011г. е придвижила 33 укази на вицепрезидента за помилване и 285 за придобиване, освобождавнане или възстановяване на гражданство. И отбеляза, че в тези укази е било посочено, че са на основание указ на президента Георги Първанов от 23 януари 2002 г. (тоест още от първия му мандат - бел. ред.)
Още с приподписването на първия указ, Попова е знаела от коя дата са пълномощията на Ангел Марин, отбеляза Мая Манолова. И се почуди какво тогава търси Попова в президентстово, както самата тя е заявила. Депутатът отбеляза, че указите на президента не са ограничени във времето и се отменян само с друг указ. "Министъра на правосъдието, приподписвайки, придава валидност на акта и се е съгласил, че указът е конституционосъобразен и целесъобразен", допълни още Манолова.
източник: dnevnik.bg