През 2013 г. се очаква българинът да се сбогува с кризата, а изтънелият му портфейл да стане по-пълен, показват разчети на Центъра за икономическо развитие (ЦИР).
Председателят на центъра Георги Прохаски бе категоричен, че след година усещането за криза би трябвало да спадне в българското общество и да се възстанови оптимизмът към растеж.
Според анализите на центъра в момента по-скоро има замразяване на доходите на българите и инфлация, която намалява потребителната стойност на това заплащане.
"Следващата година би трябвало да е годината, в която както в частния, така и в държавния сектор да има по-сериозно повишаване на доходите", категоричен бе Прохаски.
По думите му би трябвало към този период да е приключило преструктурирането на фирмите и те вече да са преминали през кризисния период.
Прохаски заяви, че българската икономика вече не е в криза и има много позитивни сигнали, които показват, че тя стабилно излиза от цикличната криза, в която е била.
От средата на 2010 г. технически българската икономика расте, отчетоха експертите.
През 2011 г. прогнозите на ЦИР са за растеж от около 2 на сто, а за тази година растежът ще се повиши и вероятно ще е поне от 2,4 и 2,5 на сто.
По отношение на ръста на страните в ЕС и в световен мащаб Прохаски отбеляза, че външната среда не е неблагоприятна за България.
"Дори, ако погледнем Гърция, която четвърта година е в криза, нашият износ за тази страна през последните три години непрекъснато расте", каза в заключение Георги Прохаски.