Пречупихме тежката престъпност, продължава изваждането на пътните полицаи от храсталаците, а българският съд има огромен потенциал.
Това казва в специално интервю за Дойче веле вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Не очаквайте оставки заради несъстоялия се български Шенген. Причината е проста - въпросът за търсенето на политическа отговорност не е актуален, тъй като сред партньорите на България има консенсус, че страната покрива техническата готовност за членство, казва министър Цветанов.
Що се отнася до холандските резерви, те били продиктувани от вътрешнополитически съображения. Нещо повече дори - евроатлантическите партньори дават изключително висока оценка за ефективността на борбата срещу трансграничната организирана престъпност в България, казва Цветанов и уверява, че вече нямало такива знакови престъпления, каквито помним от близкото минало.
Има обаче необяснимо леки присъди за извършени тежки престъпления, твърди Цветанов и посочва например условната присъда срещу Христо Ковачки - при положение, че преди това съдът е счел за годни събраните доказателства по обвинението за измами с ДДС в размер на 16 милиона лева. В същото време престъпления за по 1000-2000 лева приключват с ефективни присъди, оплаква се вътрешният министър.
Не се ли нарича това корупция?
"Нека да не го чуете от мен. Защото повярвайте ми - нямам никакъв интерес или пък намерения да водя войни с институциите. Когато някой път съм си позволявал да коментирам, то е, защото вероятно на моменти съм бил по-емоционален заради контактите ми с жертвите на престъпленията. Но то не е било, за да провокирам някакво противопоставяне. Не съм аз човекът, който трябва да дава оценка за съдебната система", уверява вътрешният министър, който обаче неведнъж си е позволявал тъкмо такива оценки.
"Аз изпитвам огромно уважение и респект към българския съд - убеден съм, че мнозинството съдии, прокурори, полицаи са стойностни хора, генератори на желаната промяна и от обществото, и от ЕС. Като граждани и представители на ръководни институции трябва да се грижим за интереса на обикновения човек, да защитаваме неговите права, и когато има извършено престъпление, да има бърз съдебен процес.
Нямам никакви намерения да се конфронтирам с нито една институция, винаги съм бил за интегритет между институциите. Това е единственото, към което се стремя, винаги съм бил искрен и всеотдаен към общите усилия, които трябва да положим, за да променим държавата. Припомням ви, че Механизмът за оценка беше въведен през 2007 година не защото Цветан Цветанов имал някакво различно мнение, а защото тогава е преценено, че България има дефицити, които трябва да отстрани".
Но и самокритиката изглежда не е чужда на министър Цветанов. Той признава, че вероятно не е трябвало да говори публично за това, което МВР прави в борбата срещу престъпността и корупцията, защото "... това очевидно провокира нечии интереси в определени кръгове в България да търсят противопоставяне на чисто институционална основа".
Когато има проблем с МВР...
Министър Цветанов отказва да носи отговорност за случващото се в българската съдебна система, на каквито въпроси често му се налага да отговаря. Включително вчера в Берлин по време на Европейския полицейски конгрес. Там са го питали например за случая Марин Стоянов. Той е издирван в Германия за източването на 270 хиляди евро от банкомати, задържан в България, но отново се укрил, след като българският съд му постановил домашен арест срещу парична гаранция от едва 500 лева.
"Когато има проблем с МВР, ние не си заравяме главата в пясъка, а предприемаме мерки за отстраняване на служителите, превишили правата си", уверява Цветанов и дава пример с предстоящото освобождаване от работа на 20 пътни полицаи от 3 областни дирекции, срещу които в момента се повдигат обвинения.
Ще продължи и инсталирането на камери за наблюдение на движението, което, по думите на министър Цветанов, "ще извади пътните полицаи от храстите".