Доскорошният президент Георги Първанов изпрати писмо до Националния съвет на БСП, в което обявява, че ще се включи активно в предстоящата отчетно-изборна кампания на партията и заради "продължаващите агресивни атаки" срещу него ще информира членовете за работата си през двата президентски мандата. Членове на пленума на БСП видяха в писмото му анонс за паралелна кампания за председателския пост в БСП.
Първанов изпратил писмото си вчера и днес е било прочетено пред членовете на Националния съвет от организационния секретар на БСП Евгений Узунов в края на закрито заседание на пленума. Никой не коментирал в залата, но в кулоарите Руси Статков (член на надзорния съвет на агенцията за следприватизационен контрол) каза, че смятал да предложи Първанов да бъде поканен да участва със съвещателен глас в работата на пленума, както и в комисиите, които ще подготвят конгреса на БСП на 19 и 20 май.
Той има опит като президент и като бивш председател на партията, може да е полезен с много неща, каза още Статков. Социалисти се възмущаваха, че Първанов е предпочел да праща писмо, вместо да се включи лично в днешното заседание. Това разделение Станишев-Първанов е вредно за двамата, вредно е и за партията, коментираха членове на пленума.
Според социалисти Първанов, който в края на януари поднови членството си в БСП-Ковачевци, не е имал нужда от покана, за да се включи в днешното заседание на пленума, макар и да не е негов член. Ако дойде, ще бъде добре дошъл да чуем от него позициите му, коментираха социалисти.
Преди месеци председателят на партията Сергей Станишев се обърка, че бившите президенти, депутати, председатели на Народното събрание са по право членове на Националния съвет. Според устава на партията те са по право делегати на конгреса и са с право на глас. В това число освен Първанов попадат още около 60-ина души.
В писмото си Първанов, който в началото на февруари не скри, че е готов да се впусне в лидерската битка, ако се наложи, посочва пет проблема за решаване. "Как да спечелим парламентарните избори, т.е. не просто да надделеем над основния опонент - ГЕРБ, но и да постигнем несимволична победа, която да ни позволи да управляваме силно и убедително", пише предишният президент. Други акценти са справянето с наследството, което ще остави "слабото и вредно управление на ГЕРБ", както и "границите на управленските компромиси при евентуално лявоцентристко коалиционно управление".
източник: dnevnik.bg