24 Ноември 2024 г. Неделя

Стефан Константинов не се страхува от уволнение

2012-02-23 09:39:46

Стефан Константинов не се страхува, че може да загуби поста си. 

„Свикнал съм да стоя прав и столът не ме интересува. Не съм се страхувал никога от нищо,” заяви здравният министър пред bTV острите атаки срещу него и искането на оставката. Депутати от ГЕРБ също заявиха, че отговорност за здравната политика носи министърът. 

„Ако държавата не може да защити най-висшите си хора от кръгове с много пари, човек не трябва да се притеснява, че няма да бъде в управлението на тази държава“, добави той. 

„Моето усещане е, че трябва да работим заедно,” каза Константинов на въпрос за отслабващата подкрепа за него в парламента. „Сферата е много тежка, решенията често са непопулярни,” смята министърът катодобави, че може би не е обяснил нещата, които трябва да се случват. 

Константинов коментира, че не разполага с данни за съществуването на „здравен октопод”. „Ако съм знаел, че има служител, облагодетелствал дадена фирма, щях да го махна. До момента няма ясни доказателства, има само твърдения, които се проверяват,” поясни той.  

Припомняме, че заместник-министърът на здравеопазването Гергана Павлова бе освободена от поста си със заповед на премиера Бойко Борисов. Тя отговаряше за координацията и контрола върху дейностите в областта на националната лекарствена политика и медицинските изделия. 

Миналото й като мениджър в „Софарма” обаче бе атакувано многократно от лекари и аптекари. Павлова беше обвинена, че прокарва лобистки закони в полза на бившия си шеф Огнян Донев. Заради водената от нея политика се стигнало и до поскъпване на медикаментите, твърдят още от бранша.

Д-р Стефан Константинов разясни накратко как работи ценообразуването при медикаментите в България. Стана ясно, че те се разделят на две групи в зависимост от това дали за продажбата им е необходима рецепта. 

Цените на лекарствата без рецепта са определят на пазарен принцип. Цените на медикаментите, изписвани с рецепта, са държавно регулирани и при тях контролът е сериозен. 

Министър Константинов каза, че за ценообразуването във втората група се реферират ценовите равнища в 13 държави от ЕС с най-ниски цени и стабилни валутни курсове. 

Всеки месец комисия разглежда цените. Председател на комисията е представител на финансовото министерство по предложение на Народното събрание. Здравното министерство винаги е искало да получи тази отговорност, но решението е на парламента, отбеляза Стефан Константинов. 

По думите му не винаги у нас е най-евтино в Европа.  

„Това е така, защото определяме пределна цена, която е най-ниската в Европа. Оттам нататък обаче здравните каси в страни с големи пазари като Германия, договарят още по-изгодни цени,” обясни Константинов. 

До миналата година Здравната каса не имала възможност да прави такива договорки у нас. От тази година тя може да договаря отстъпки, тя е големият купувач, посочи министърът. 

Заради липсата на такава отстъпка досега се получаваше така, че ако си купите в аптеката лекарство, то може да е по-евтино, отколкото цената, която плаща Здравната каса. 

Само две страни от Евросъюза имат ставка на ДДС за медикаментите, равна или по-висока от нашата, стана ясно още от разговора със здравния министър. По думите му решението за размера на данъка е в компетенцията на финансовото министерство. 

По думите на Константинов трите фактора, които имат определящо значение за цените на лекарствата, са размерът на ДДС, големината на пазара и договарянето между касата и фармацевтичните компании. 

Ако държавата обаче свали много цените на лекарствата, това може да накара фармацевтичните компании да се изтеглят от пазара, стана ясно още от думите на здравния министър. 

У нас положителен ефект се очаква от свързването на аптеките с НАП и въвеждането на електронната рецепта, смята здравният министър.

 

„Не съм взел никакви бонуси, нито лев”, отсече здравният министър по повод скандала с допълнителното материално стимулиране във ведомството. 

„Вчера обясних, че не става въпрос за бонуси или премии. Това са пари от незаети неатрактивни работни места, които се преразпределят към заплатите на другите служители,” каза Стефан Константинов. 

По думите му тези суми в здравното министерство варират от 50 до 10 хил. лева на служител. Здравният министър отбеляза, че най-много са получили заместник-министрите, включително уволнената Гергана Павлова, която е взела за миналата година 10 хиляди лева бонуси.  

По думите му в момента директор на регионална болница получава над 3000 лева заплата, а неговата е 2800 лева. Заместник министрите в МЗ взимат чисти 1100-1200 лева, а директор на дирекция - 800-900 лв.

Константинов издаде, че премиерът Бойко Борисов е предложил на последно заседание на правителството да се вземе решение да бъдат увеличени заплатите на министрите, които ще дойдат след тях. „Да си министър е въпрос на престиж и чест,” заяви здравният министър. 

източник: dnes.bg

Последни новини от категория България


Новини
На събитието, което се проведе в споделеното работно пространство Switch, присъстваха около 50 души, въпреки неприятните метеорологични условия, а четирима от авторите бяха част от представян ...
Новини
Реч на Джефри Сакс след получването на наградата “Танг” за “Устойчиво развитие”, в Тайван. Според последните данни световните военни разходи възлизат на $2.2 тр ...
Новини
Празнуваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни.Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Иисус Христо ...
Новини
Днес православната църква почита свети Игнатий Богоносец - един от учениците на св. Йоан Богослов.Св. Игнатий е живял през ІІ век. Той е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му ...
Новини
На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Николай Чудотворец.Първообразът е историческа личност - Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия ( ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати