Престъпленията в Студентски град намаляват. През 2011 година те са 358 в сравнение с 577 за 2010 година, заяви днес вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той допълни, че са приети редица превантивни мерки, за да се предотвратят престъпленията - МВР работи в сътрудничество с ВУЗ-овете и се провеждат специализирани полицейски акции за шофиране след употреба на алкохол.
Обясненията на Цветанов дойдоха в отговор на въпрос на депутата от “Атака“ Десислав Чуколов за продължаващите нападения в Студентски град. Според народния представител Студентски град се е превърнал в българския Лас Вегас.
Той припомни случая с 20-годишния Спас Цанов, който беше жестоко пребит на 10 февруари вечерта от няколко пияни мъже и попита докъде е стигнал случаят.
Чуколов призова да не се чака нов такъв инцидент, а правителството и общината да вземат мерки. Студентски град да се превърне в кампус, където студентите да могат да учат добре, поиска той.
Вътрешният министър заяви, че свидетелите по случая с Цанов не са пожелали да свидетелстват и товаправи невъзможно разкриването му.
Цветанов хвърли светлина и върху работата на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.
По думите му центърът все още не работи в пълния си капацитет. Той обясни, че временно е нямало финансиране, но се надява до средата на годината ведомството да заработи.
Разясненията на шефа на МВР дойдоха в отговор на въпроса на депутата от Синята коалиция Йордан Бакалов.
Цветанов потвърди, че реално няма реални резултати от борбата с организираната престъпност, въпреки че страната ни от 20 години е на първо място по разработване на стратегии.
Той допълни, че в момента МВР и Висшият съдебен съвет работят заедно, за да изработят необходимите законодателни промени.
Центърът бе създаден през 2010 година. Той се ръководи от консултативен съвет, в който влизат представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт.
Председател на Консултативния съвет е вицепремиерът и министър на вътрешните работи.