„Младоците напират за началници", е водещата новина на "Монитор". За близо две трети от младежите под 30 години у нас водещ стимул за стартиране на собствен бизнес е желанието сами да си бъдат началници и да не се подчиняват на шефове.
В същото време 50 на сто от българите до 30 години споделят, че биха станали водещи предприемачи и мениджъри и заради желанието си за нови предизвикателства. Пазаруването в нета, сърфирането в социалните мрежи и чата са неизменна част от ежедневието на българските младежи, като всеки втори от тях редовно потребява някакъв вид услуга в мрежата, сочат още данни от доклада към проектозакона за младежта, който мина на първо четене в парламента.
Почти всеки пети млад човек изобщо не притежава книги у дома. Едва 16 на сто от учениците четат. От работещите младежи пък този дял е 13 на сто, а сред безработните едва 8% залягат на книгите. Най-четящи се оказват БГ студентите, от които 29 на сто обичат книгата.
"Никой не иска хотела на Доган", съобщава "24 часа". Община Девин не успя да продаде акциите си в СПА хотел "Орфей", известен като сарая на Доган. Девин притежава 17,33% в луксозния хотел. Останалите 82,67% от общо 29 835 203 акции на дружество "Орфей хотел" АД с номинал по 1 лв.са на "Био Проджект" ООД с основен акционер Николай Вълканов, който плати хонорар на Ахмед Доган за хидросъвети.
Идеята на местната управа бе да продаде дяловете си и със свежите пари да погаси дълговете на болницата,които са близо 2 милиона лева. Общината е хотелиер от години заради сключен договор между нея и "Еконейчър груп" ООД за предоставяне на концесия на балнеосанаториума в града. Бившите министри Нихат Кабил и Валери Цветанов са съдружници в "Еконейчър груп" ООД през 2002 г. От създаването си досега смесеното дружество "Орфей хотел" ООД не е реализирало печалба, а генерира само загуби.
На първа страница "Преса" информира: "Чиновници прибират втора заплата от ООН". Парите са по проекти за борба със СПИН, ефектът е нулев. Договори за близо 1 млн. евро, голяма част от които са потънали за консултантски хонорари, е сключило здравното министерство с Глобалния фонд за борба със СПИН, малария и туберколоза.
Над 40 чиновници, вместо да контролират програмите на ООН, били изпълнители по тях, но с нулев ефект. Начело на списъка е д-р Тонка Върлева, шеф на дирекция в МЗ, която е получила 15 120 евро.