Победата на Владимир Путин на президентските избори дори по данни на самите „антиправителствени“ анкети не подлежи на съмнение. Опозиционерите обаче продължават да говорят, че изборите са нелегитимни и привеждат нови и нови доказателства за груби нарушения, извършени на 4 март.
А експертите изчисляват колко гласа са били „вкарани“ в полза на премиера и кандидат на партията Единна Русия – около 5%.
Известният блогър Алексей Навални пише за поредното видеосвидетелство за „мръсните игри“ на руските власти. На записа от избирателна секция 1840 в село Стари Кувак в Татарстан се вижда така нареченото „пълнене“ на урната с бюлетини.
В избирателна секция в село в Татарстан, Русия при отварянето на урната и изсипването на бюлетините на масата мъж, който е с гръб към камерата, изважда изпод якето си бюлетини и ги слага на масата едновременно с падащите от урната. За „операцията“ му помага жена, която е член на избирателната комисия.
„Мога само да повторя очевидното. От този ден Русия живее без легитимна власт. Ето например в Татарстан Путин е спечелил 83% от гласовете. А в конкретната секция 1840 – 94,83%“, пише Навални.
Много популярно е и видеото, заснето от уебкамера в избирателна секция 1402 в село Тарумовка в Дагестан. Ако се вярва на коментарите на автора, „пълненето“ на урната е правено в продължение на 30 минути /на записа се вижда как човек пуска непрекъснато бюлетини в урна, междувременно към другата урна се приближава жена, която пуска само своите бюлетини, с които е гласувала/. В Дагестан Путин получава 92,84% от гласовете.
„Това не е било „пълнене“ /на урната/, това е фатална грешка на членовете на секционната избирателна комисия“, коментира председателят на ЦИК Владимир Чуров скоро след появата в мрежата на видеото. „Те започнали да вкарват в автоматизираната урна бюлетините на избирателите, които са гласували у дома си, без да изчакат края на гласуването“, каза Чуров. Макар че става дума за грешка, резултатите от изборите в тази секция са отменени.
Опозиционери и техни симпатизанти, както и много просто неравнодушни към политиката руски граждани обаче отбелязват, че властта не е имала нужда от фалшификации – Путин и без това е най-популярният политик в страната.
Това сочат дори данните на асоциация „Голос“, преброила 14% по-малко от ЦИК гласове на първия тур за Путин, които все пак са му достатъчни за победата.
NEWSru отбелязва, че гласовете в повече за Путин са резултат от чиновническо престараване. „Високият резултат винаги се възприема добре от началството, а ниският води до оставки“, казва президентът на Центъра за политически технологии Игор Бунин.
От ЦИК пък обявиха, че в деня на изборите са получили едва около 180 сигнала за нарушения.
На тези избори в Русия в почти всяка избирателна секция имаше инсталирани уебкамери. За проекта от федералния бюджет бяха отпуснати 13 млрд. рубли. Той обхваща 91 400 секции от общо 94 300 на територията на федерацията и има възможност да включи 25 млн. потребители.