Лидери от богатата на петрол Източна Либия обявиха полуавтономия, съобщи BBC. Това се случи на събрание на стотици хора в хангар близо до Бенгази. Привържениците на решението смятат, че регионът, известен като Киренайка, е бил пренебрегван в продължение на десетилетия.
Управляващият в Триполи Преходен национален съвет (ПНС) обаче е против идеята за федерална държава, тъй като се опасява, че това може да разцепи Либия.
Делегатите в хангара придружиха дискусиите по въпроса за автономията с танци и песни. В съвместно изявление на племенни и политически лидери от Киренайка се заявява, че "федералната система е изборът на региона". Територията се простира от крайбрежния град Сирт, родно място на убития диктатор Муамар Кадафи, до границата с Египет на изток.
Ахмед аз Зубайр, най-дълго лежалият политически затворник по времето на Кадафи и член на ПНС, е бил назначен за лидер на управляващия съвет в източния регион. Той обеща да защитава интересите на Киренайка, но добави, че местният съвет ще признае правото на ПНС да ръководи външната политика, съобщава Associated Press.
Един от участниците в срещата, Саир Алхайри, обясни за BBC, че регионът просто се връща към споразумение от 1950 г., което разделя Либия на три щата – Киренайка, Триполитания и Фезан, и дава широка автономия на Киренайка, в която се намират голяма част от петролните залежи в страната. Според Алхайри решението се ползва с подкрепата на местната армия, на политическите и племенните лидери.
Въпреки че декларацията за автономия няма правна стойност, тя ще предизвика напрежение между Бенгази и преходното правителство в Триполи, коментира кореспондент на BBC в Либия.