Повечето партии в България са предимно от лидерски тип, с авторитарни и популистки тенденции и почти без вътрешнопартийна демокрация, констатира политологът проф. Георги Карасимеонов - директор на Института за политически и правни изследвания.
Експертът предупреди, че има заплахи за българската демокрация, като някои са хронични, а други са се появили в последно време.
"Подценяването и превръщането на законодателната дейност във функция на правителството е много сериозна хронична болест", предупреди Карасимеонов.
Той посочи че вижда заплаха и във т. нар. феномен на тиранията на мнозинството, когато се ограничава дейността на опозицията и се налага волята на мнозинството, без то да се вслушва в различни мнения.
"При проява на полууважение към институцията на парламента, при слабата, недостатъчно ефективна опозиция и слаби медии, нараства опасността от пълзящ авторитаризъм", отбеляза той и цитира данни на американски изследователки център, според който 68% от анкетираните в България предпочитат силен лидер, а 20 на сто - демокрация.
Неговият колега Антоний Тодоров метафорично раздели партиите на две - "на банди и на шайки".
"Бандите са тези, които са сравнително организирани и по-стабилни, а шайките се събират за момента и се пръсват", обясни идеята си Тодоров.
Политологът Огнян Минчев също бе категоричен, че демокрацията е застрашена, тъй като обществото е поляризирано между "малка олигархия, която контролира огромна част от националното богатство, и голяма маса от бедни хора".
"За да има устойчива демокрация, трябва да има достатъчно голям среден слой", коментира той.