Ситуацията около изграждането на българската АЕЦ "Белене" от Русия отново се изостря, пише руският в. "Комерсант". Премиерът на България Бойко Борисов уволни икономическия министър Трайчо Трайков, отговарял за проекта и заяви, че е дал вече нареждане за отказ от "Белене", макар все още да няма официално заключение от финансовия консултант по проекта - британската HSBC, пояснява изданието, цитирано от БТА.
Всекидневникът припомня "няколко противоречиви изявления" на премиера Борисов за съдбата на проекта с обща стойност 6,3 милиарда евро, който руската корпорация "Росатом" трябва да построи по договор с българската Национална електрическа компания.
Борисов съобщи, че преди месец Трайчо Трайков съвместно с финансовия министър Симеон Дянков е трябвало да предаде на Москва отказа на София от атомната централа. България е готова да плати сглобения вече първи реактор за "Белене", за да го монтира в другата българска АЕЦ "Козлодуй", построена още по съветски проект, пише "Комерсант".
Българските министри наистина посетиха Москва в началото на февруари, но тогава не бе огласено, че България се отказва от проекта "Белене". От "Росатом" потвърдиха, че не са получавали официален отказ на София от АЕЦ, а проект за монтаж на реактора в "Козлодуй" не съществува. От други изявления на Бойко Борисов следва, че българските власти не са готови за окончателен отказ от "Белене", отбелязва изданието.
Борисов заяви, че очаква от HSBC обосновка на проекта до края на март, посочва "Комерсант". Според негови източници, "запознати със ситуацията", HSBC вече е подготвила и представила пред българските власти предварителен вариант, който предвижда за проекта срок на възвръщаемост 20 години.
"Росатом" засега не слага кръст на проекта, но вече не разчита в най-скоро време да бъде подписан поредният анекс към договора за изграждане на централата, заявява пред вестника източник от руската корпорация. Такива документи се подписват веднъж на няколко месеца, а действащият анекс изтича в края на март, уточнява изданието. Според източници от руския ядрен отрасъл междувременно "Атомстройекспорт" - дъщерната компания на "Росатом", вече е започнала да изтегля своя персонал, работещ на строителната площадка в Белене, добавя "Комерсант".