За да се получи електроенергия от евентуален нов VІІ реактор в АЕЦ "Козлодуй" са необходими около 12 години, обяви по БНР изпълнителният директор на атомната централа Александър Николов.
Припомняме, една от идеите за реактора, поръчан за Белене - ако не се осъществи проектът, е той да бъде инсталиран в АЕЦ „Козлодуй". Вчера от Росатом обявиха, че поръчаният за Белене реактор ще е готов в средата на идния месец април, но не съществува проект за монтирането му на първата ни АЕЦ.
Николов увери, че произведеният реактор за АЕЦ "Белене" може да заработи в "Козлодуй". Има определени и две площадки, на които има възможност за изграждане на нова ядрена мощност.
Той предупреди обаче, че след като се вземе решение от Министерски съвет за инсталиране на нов реактор в Козлодуй, трябва да се направят нови сеизмични анализи и оценка за въздействието на околната среда.
Само за подготвителния процес са нужни между 3 и 6 години, подчерта Николов.
Решение за удължаване живота на V блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва да се вземе до есента на 2017 година, за VІ блок - до есента на 2019 г., уточни изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй". Предстои подписване на договор за аналитична част с руските фирми за следващите 18 месеца и ще останат 4 години за изпълнение на предписанията.
Според Николов е малко вероятно руската страна да обвърже евентуален отказ от АЕЦ "Белене" с удължаване на живота на блоковете в "Козлодуй".
Не съществува проблем с подгревателите в централата, металът е надежден, успокои изпълнителният директор на атомната централа. Въпреки това е сключен договор с БАНза изследване качествата на метала, увери Александър Николов.