Над 30 милиона китайци все още живеят в пещери, разкрива вестник "Лос Анджелис таймс". По-голяма част от тях са се установили в бедната провинция Шенси в югозападната част на страната.
Жълтата ронлива почва прави издълбаването им сравнително лесно. Най-добрите пещери след това биват подсилени със зидария.
Пещерите много често са предпочитаният дом за бедняците в Китай. Като се нанасят в тях, местните хора пестят от обработваемата земя.
Те лесно се дълбаят, не изискват големи средства и технически ресурси. Но в повечето от случаите пещерните жилища не предлагат никакви удобства - течаща вода, проветрение, електричество.
Техническият прогрес постепенно прониква и тук, като вече се предлагат "луксозни пещери".
Да се наеме някоя от тях струва двайсетина евро на месец, което е една доста висока сума за местния стандарт.
Пещера с три помещения, баня и тоалетна, със 70 квадратни метра обитаема площ, се дава за продан за 46 хиляди долара,твърди изданието.
Подобни жилища не са новост за съвременната история на Китай. Дългият поход, предприет от Мао и неговите последователи през 30-те години на миналия век, завършва в провинция Шенси, където те се подслоняват в пещери.
Друга видна личност, свързана с пещерите, е Си Цзинпин, който през 2013 трябва да наследи на поста президента Ху Цзинтао.
Той прекарал в подобно укритие, също в провинция Шенси, седем години от живота си по време на Културната революция.
Неговата пещера била близо до селцето Лянцзяхъ и това е един от главните козове на Си Цзинпин, който твърди, че е споделил живота на най-бедните свои сънародници.