Повече от половината висшисти у нас работят на позиции, които не изискват висше образование. 43 процента от завършилите университет у нас работят на места, за които се изисква тапия за висше, съобщи изпълнителният директор на "Отворено общество" Георги Стойчев на кръгла маса за връзката между бизнеса и образованието.
Най-висока реализация има сред специалистите в здравния и обществения сектор и високите технологии. Най-трудно си намират работа висшистите в аграрния сектор и туризма.
За последните 5 години имаме 226 хиляди висшисти. Повече от 1/3 от тях са с икономически специалности или в направление администрация и управление. Това са и хората, които се търсят най-вече от бизнеса и си намират работа, обясни Стойчев.
На всеки двама обучени инженери в българското висше образование се падат по двама икономисти и по един обучен в направление администрация и управление, обясни той.
Около 70% от висшистите, завършили български ВУЗ-ове, се реализират в официалната икономика в България. Останалите 25% или напускат страната, или се предполага, че потъват в неформалната икономика. Всеки втори завършил медицина се реализира зад граница.
Най-добре платени са завършилите специалности, свързани с високите технологии и публичния сектор. На другия полюс са социалните работници и аграрните специалисти.
Според министъра на образованието Сергей Игнатов не държавата, а вузовете трябва да изследват потребностите на пазара на труда и да откликват на търсенето на специалисти.
След два дни просветното ведомство ще представи рейтинговата система на специалностите във висшето образование у нас, съобщи още Игнатов.