Военни от армията на Мали се появиха по държавната телевизия, за да обявят, че са поели контрола над страната, часове след като атакуваха президентския дворец, съобщи BBC. Те заявиха, че е въведен комендантски час в цялата страна, а конституцията е суспендирана.
Дезертьорите организираха бунт в сряда, при който имаше престрелка между тях и военните, лоялни на правителството.
Според бунтовниците правителството не им предоставя достатъчно оръжия, за да се справят с размириците, предизвикани от етническите туареги.
В сряда те превзеха държавния радио и телевизионен оператор в столицата Бамако и спряха излъчването. След няколко часа предаване на традиционна малийска музика и танци в четвъртък група войници се появиха в ефира и се определиха като "Комисия за установяване на демокрацията и възстановяване на държавата".
Говорител на бунтовниците, представил се като лейтенант Амаду Конаре, заяви, че те са прекратили "некомпетентния режим" на президента Амаду Томани Туре. Лейтенант Конаре осъди неспособността на президента Туре да се бори с тероризма и заяви, че военните ще се стремят да предадат властта на демократично избрано правителство. Все още няма никаква реакция от президент Туре.
Бунтът е започнал в сряда, когато министърът на отбраната е започнал посещение на военни казарми северно от столицата. По време на инспекцията войниците са започнали да стрелят във въздуха, което автоматично е предизвикало затягане на мерките за сигурност около президентския дворец. Военните не са доволни от начина, по който правителството се справя с бунтовете на туарегите в северната част на страната, а и са против каквито и да преговори с тях. Туарегите успяха да изместят военните от няколко северни града на Мали през последните месеци.
През целия ден в сряда е имало тежки престрелки в Бамако, а бронирани автомобили са пристигнали, за да защитят президентския дворец. ВВС отбелязва, че не се знае дали президентът Туре е в двореца.
Associated Press съобщи, че в северния град Гао млади войници са започнали бунт във военна база. САЩ и Франция призоваха и отцепниците от армията, и правителството да се разберат с мирни средства.
В Мали трябва да се проведат президентски избори след по-малко от месец, но до момента правителството отказва да отложи гласуването въпреки безредиците, свързани с бунтовниците туареги.