26 Ноември 2024 г. Вторник

Управляващи и опозиция на нож за лекарствената комисия

2012-03-23 11:55:07

Парламентът създаде временна анкетна комисия, която да проучи причините за увеличаването на цените на лекарствата, купувани със средства от бюджета на НЗОК или от държавния бюджет.

Временната комисия ще трябва да предложи и начини за намаляване на разходите за купуването им.

В нея ще участват 13 народни представители. Шестима ще са депутатите от ГЕРБ, двама от ДПС и Коалиция за България и по един от “Атака“ и “Синята коалиция“. В нея ще се включи и един от независимите народни представители.

 

Проекторешението за създаване на анкетната комисия беше на Коалиция за България и ДПС. То дойде веднага, след като избухна скандалът с високите цени на лекарствата.

Тогава стана ясно, че за една година цените на част от медикаментите драстично са се повишили, а български лекарства се продават на чужди пазари значително по-евтино.

Заради скандала с високите цени на лекарствата си отиде зам.- министърът на здравеопазването Гергана Павлова, която отговаряше за лекарствената политика.

След отстраняването й премиерът Бойко Борисов даде една седмица на бившия вече здравен министър Стефан Констнатинов "да влезе в час". Това обаче не се случи и Константинов си отиде.

Първаначалното предложението на БСП и ДПС бе комисията да е за "проверка на всички данни за действията, както и за бездействието на изпълнителната власт във връзка с ценообразуването на лекарствени продукти, заплащани с публични средства, довели до сериозно ощетяване на държавния бюджет и облагодетелстване на корпоративни интереси".

Впоследствие обаче депутатите гласуваха промяна на името по предложение на Даниела Дариткова от ГЕРБ.

Левицата и ДПС се противопоставиха на промяната и обвиниха управляващите, че използват парламентарни средства, за да замажат скандала. Според опозицията подобни действия се превръщат в практика за ГЕРБ.

Лютви Местан от ДПС заяви, че основната цел на комисията трябва да установи дали грешките на изпълнителната власт в лекарствената политика са допуснати от некомпетентност, от неопитност или има преднамереност.

"От некомпетентност ли са допуснати тези грешки, или някой преднамерено е имал идеята да даде предимство на частни корпоративни интереси пред публичния интерес?", попита Местан от трибуната.

От БСП и ДПС категорично възразиха и срещу решението комисията да бъде сформирана на квотен принцип. Те настояваха да бъде на паритетен. Това бяха и причините по-голяма част от народните представители от левицата и ДПС да се въздържат при гласуването.

източник: dnes.bg

Последни новини от категория Политика


Новини
Шефът на най-новата политическа партия отправи ясно послание към българския народ."Големите началници не стоят в столици в Европа или някъде другаде по света. Големите началници са бъ ...
Новини
Няма състояние на хаос в държавата. Toва заяви вицепремиерът Томислав Дончев в сутрешния блок на БиТиВи.Той обясни, че различни прогнози за коронавируса имаше, но имаше и такива, че коронавирусът ...
Новини
БСП и ДПС поискаха оставката на шефката на парламента Цвета Караянчева с различни мотиви. Тя заяви, че няма да се оттегли от поста.Антон Кутев от левицата прочете декларация във връзка с вчерашните съ ...
Новини
Властта търси време за протакане, за да удържи управлението. Такъв извод правят анализатори.Юрий Асланов подчерта в студиото на БНТ, че искрата, запалила протеста, е акцият ...
Новини
Ходът на ГЕРБ с искане на ВНС, конституционна промяна е много силен ход. Това заяви пред БНТ политологът Румяна Коларова. Въпросът според нея е обаче дали е възможно и дали хората ще го при ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати