Властите в България под почти явен натиск от страна на САЩ се отказаха от строителството на руска атомна електроцентрала.
Стават известни интересни подробности около приключилите с неуспех преговори между „Росатом” и България за строителството на АЕЦ „Белене”. Изяснява се, черешението за отказ от сътрудничество с Русия е било взето с активното участие на САЩ, които имат свои интереси в българската енергетика, пише руският вестник „Взгляд” .
Дългите преговори между Русия и България за строителството на АЕЦ „Белене” приключиха. До май София планира да се разплати за руските разходи по проекта, за да може в последствие да изплати неустойка за отказа от строителството. Официално България реши да прекрати своето участие в проекта заради високата цена и опасностите от ядрената енергетика.
Веднага след отказа на страната от АЕЦ-а държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън не се посвени директно да подкрепи правителството.
„Приветствам това решение”, е казала Клинтън на българския външен министър, с когото е провела кратък разговор по време на почивката на срещата „Приятелите на Сирия” в Истанбул.
„Осъзнавам колко трудно е било това решение за българския кабинет”, е посочила Клинтън, която е отбелязала, че високо цени колко спокойно българската страна е съобщила за прекратяването на сътрудничеството по „Белене” на Русия.
Изглежда обаче, че България ще трябва да бъде поздравена и с огромната неустойка в размер на 1 млрд. долара, която ще трябва да плати на „Росатом” и в перспектива след няколко години ще се наложи да внася електроенергия, коментира и руската агенция Регнум.
В България политиците не крият, че решението не се дължи на икономически и технологични фактори, а е взето под тежкия натиск на САЩ, които в ултимативен вид са поискали излизането на България от проекта „Белене”, отбелязва агенцията.