23 Ноември 2024 г. Събота

Икономисти: Рискът от рецесия остава висок

2012-04-08 15:16:03

Външните рискове пред икономиката се запазват и през 2012 година, но не бива да се пренебрегват и вътрешните източници на риск. В тази среда водещо трябва да е благоразумието в икономическата политика, заедно с активност по отношение на мерките за растеж.

Според някои икономисти рискът от рецесия е много висок със съответните рискове за бюджета, които изискват контрол върху разходите, без това да означава само и единствено рязане на капиталови разходи.

Други все пак очакват известен растеж на икономиката, но потвърждават голямата несигурност в средата, която се отразява и в несигурност на прогнозите. Във всеки случай е нужна благоразумна и насочена към растежа икономическа политика, вкл. що се отнася до дългосрочни фактори като образование, инфраструктура, институции, съдебна система и иновации.

Започналата рецесия в еврозоната безспорно ще тегли надолу растежа на България и това вече се потвърждава от данните за износа и промишлеността през януари.

Освен това, рисковете от ново обостряне на дълговата криза в еврозоната и по-нататъшен ръст на цените на петрола остават високи, а тяхното материализиране може допълнително да забави растежа ни.

Изключително важно е Министерството на финансите да изготви и публикува план за действие по отношение на бюджета при негативен сценарий тази година, да устои на натиска за предизборно харчене и да подсигури достатъчно отрано ресурсът за предстоящите дългови плащания и покриване на дефицита.

Нетната дългова позиция (дълг минус фискални резерви) на правителството продължава да се влошава, което трябва да спре възможно по-скоро, тъй като страната не може да поеме по-високи нива на дългове без да се навреди на стабилността. Големите еднократни плащания по дълга, като плащането през януари 2013 година, са риск и е добре в бъдеще подобни струпвания на плащания да се избягват. Дългът на държавните компании също е риск, който не бива да се пренебрегва, а трябва да се следи, включително чрез създаване на общ регистър на този дълг.

Нуждата от набирането на големи количества нов държавен дълг в момента за пореден път припомня нуждата от мерки поне за балансиране на бюджета.Влошаването на последните индикатори говори за нужда от повече активност към нови източници на растеж като инвестициите.

В същото време, бавните и проблемни процедури по несъстоятелност и събиране на вземания трябва да бъдат модернизирани, защото се превръщат във все по-остър проблем за бизнеса.

Macrо Watch е инициатива на Институт "Отворено общество" – София, която започна през 2007г. и чиято цел е периодично да анализира икономическата ситуация и рисковете пред страната.

източник: actualno.com

Последни новини от категория Икономика


Новини
Средно с 2,79% поскъпва токът за битовите абонати докато цената на природния газ и на парното поевтиняват, обявиха от КЕВР.Поскъпването на цената на тока за следващата година за потребителит ...
Новини
Икономическите последствия е пистата, по която ще бягат и ще се състезатават всички политическ партии след кризата с коронавируса. Така проф. Антоанета Христова от Института за изследван ...
Новини
От началото на годината, когато дори не се очакваше да има такава тежка картина в света, започнаха да падат цените на типичните борсови стоки. Това обяви изпълнителният директор на Софийската ст ...
Новини
Сдружението за модерна търговия, в което са най-големите търговски вериги, настоява президентът Румен Радев на наложи вето върху тавана на цените на стоките и услугите. Те разпространиха днес отворе ...
Новини
Да се прекратят промоциите в търговските обекти, защото водят до струпване на много хора. За това настоя Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България в сутре ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати