Правителството няма изготвен план за действие, в случай че икономиката нарасне с по-малко от предвиденото, а външните рискове пред нея се запазят и се стигне до рецесия. Трябва спешно да се набележат мерки по отношение на бюджета при такъв негативен сценарий, смятат икономистите от Macro Watch, които участваха в неделя в дискусия "Състояние на икономиката 2012", съобщи "Капитал Daily".
Според експертите навлизането на еврозоната в рецесия вече се отразява негативно на България. В подкрепа на тази оценка са и статистическите данни, оповестени в петък, според коитонякои производства са се свили с двуцифрен ръст през февруари на годишна база.
"Рисковете от ново обостряне на дълговата криза в еврозоната и по-нататъшен ръст на цените на петрола остават високи, а тяхното материализиране може допълнително да забави растежа ни", подчертават икономистите.
Макроикономистите са на мнение и че отрано трябва да се подсигурят нужните за изплащането на дълга през януари 2013 г. близо 3 млрд. лв., а също и за покриването на заложения в бюджета дефицит от около 1.1 млрд. лв.
Според икономиста от Института за пазарна икономика Десислава Николова натрупаният за януари и февруари дефицит от 565 млн. лв. надхвърля половината от заложеното.
Според Димитър Чобанов, преподавател в УНСС, дефицитът ще нарасне до 2.02% от очаквания БВП, което е над заложеното от фискалния пакт равнище от 2 процента. Затова икономистът препоръчва да започне незабавно съкращаване на разходите, като се започне от текущите, а ако това не е възможно, да се пристъпи към капиталовите.
Икономистите от Macro Watch предупреждават, че подобни големи еднократни плащания като това, което предстои през януари по дълга, излагат на риск стабилността на икономиката и препоръчват в бъдеще подобни плащания да се избягват.
Георги Ангелов от "Отворено общество" посочи, че е дълговете на държавните компании също не трябва да се пренебрегват и е добре да се създаде техен регистър. По данни, цитирани от него, към края на януари държавният дълг възлиза на 11.68 млрд. лв., от които вътрешният дълг е в размер на 4.92 млрд. лева.
Парламентарните избори през следващата година също поставят рискове пред икономиката, като например намерението на финансовия министър да се търсят средства за вдигане на пенсиите с над 4 на сто. Икономистите препоръчаха политиците да не се поддават на предизборния натиск за увеличаване на харченето и вместо това да съкратят разходите още тази година.
В дискусията "Състояние на икономиката 2012" участваха Георги Ангелов (институт "Отворено общество"), Георги Ганев (Център за либерални стратегии), Лъчезар Богданов (Industry Watch), Димитър Чобанов (УНСС) и Десислава Николова (Институт за пазарна икономика).
източник: dnevnik.bg