Общинска банка отпуснала кредит от 5,93 млн. лева на фирма, която е 100% собственост на Бранимир Мирчев, син на бившия председател на Столичния общински съвет Андрей Иванов.
Този сигнал за конфликт на интереси извадиха наяве общинските съветници от БСП.
Общинарите от левицата ще изпратят сигнала до комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси.
Шефът на групата съветници от БСП Жельо Бойчев заяви още, че съветниците ще поискат от кмета на София Йорданка Фандъкова и от председателя на Общинския съвет Елен Герджиков да извършат обстоятелствена проверка по отпускането на кредита.
Самият Андрей Иванов определи обвиненията като поредната политическа инсинуация срещу него и общинските съветници от ГЕРБ, чрез която БСП и нейната градска организация се стреми да реши тежките вътрешнопартийни проблеми.
Според Жельо Бойчев става дума за безпрецедентно ползване на служебно положение. По думите на Георги Кадиев фирмата "96 Агрогруп" ЕООД е подала искане пред "Общинска банка" през 2011 година. Фирмата е собственост на "БМА-2009" ЕООД, чиито едноличен собственик е синът на Андрей Иванов - Бранимир Мирчев.
На 30 септември "96 Агрогруп" ЕООД е получила 5,93 млн. лв. при лихва 9,5% със срок за изплащане четири години. Като обезпечение са приети пасища и ниви с обща площ 12 дка в община Нова Загора. Като обезпечение са били приети и бъдещите машини и оборудване на предприятие за преработка, замразяване и съхранение на зеленчуци и плодове.
Кадиев посочи, че в БСП са получили сигнала от служители от банката, а фирмата, на която е отпуснат заемът, била с оборот от 7000 лева за 2010 година.
Според Кадиев исканото становище от БНБ, което е задължително при отпускането на заем от над милион лева при поставената под особен надзор "Общинска банка", първо е било отрицателно, но впоследствие е станало положително.
Съветниците не дадоха точен отговор за това дали кредитът е редовно обслужван, като Кадиев посочи, че това най-вероятно се прави, тъй като кредитът е нов.
В съобщение до медиите бившият председател на СОС побърза да се защити. Той обяснява, че кредитът е бил стандартен с инвестиционна цел - изграждането на производствено предприятие, с пазарна лихва и отпуснат по стандартните условия на банковата институция.
Парите се усвояват поетапно в процеса на строителство и оборудване на предприятието, което се изгражда в село Караново, Новозагорско. Неговият предмет на дейност е изкупуването на селскостопанска продукция и замразяване на плодове и зеленчуци. Предприятието е изградено и в момента е в тестови период, а в него ще бъдат назначени 60 - 70 души персонал, разяснява той.
Оценката на обезпечението е последователно разглеждана от Кредитния и от Управителния съвет на банката, а има и становище на БНБ. Конфликт на интереси няма, но независимо от това възнамерявам лично да поискам произнасяне на комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, посочва Иванов.
Скандалите около шефа на СОС тръгнаха още в края на 2010 г., когато лидерът на РЗС Яне Янев го обвини в неправомерно придобиване на около 60 имота.
Тогава Иванов отхвърли обвиненията и обясни, че зад купуването им стоят 120 години трудов стаж – неговия, на родителите му и на съпругата му. Националната агенция за приходите направи проверка, която обаче не установи нарушения.
Андрей Иванов беше сменен като председател на СОС в средата на януари. Сред другите обвинения към Иванов е, че е отговорен за забавянето на връщането на Общинска банка на общината. Офертите по проекта на Столична община за административното обслужване по електронен път пък породиха съмнения, че той е лобирал за определена фирма.