Президентът на Аржентина Кристина Фернандес де Кирхнер сложи край на месеци спекулации, когато обяви хода за национализиране на YPF – най-голямата петролна компания в страната.
Решението да бъде отнет контролът на главния акционер – испанския петролен гигант Репсол, предизвика протести в Испания, но бе широко приветствано в Аржентина.
Според някои икономически анализатори, решението за държавен контрол над YPF може да донесе повече минуси, отколкото плюсове за решението на енергийната криза в страната.
Президентът Фернандес обоснова хода си като стъпка за намаляване на енергийния дълг на държавата. През 2010 г. Аржентина започна да внася гориво за първи път, откакто YPF е приватизирана в началото на 1990 г. Миналата година дългът на Аржентина нарасна на 10 млрд. долара, а тази година се очаква той да стане 12 млрд. долара.
Президентът на Аржентина обвинява за това Репсол, която не е инвестирала достатъчно средства в развитието на енергийните източници, за да се справи с нарастващото вътрешно търсене. Вместо това тя е източила 90% от печалбата си към Испания.
Репсол от своя страна настоява, че е инвестирала в Аржентина.
Испанското правителство предупреди, че национализацията на YPF може сериозно да навреди на „приятелските отношения” между двете страни и предупреди, че ще си отмъсти, ако се наложи.
Сигурно е, че Фернандес е очаквала подобна реакция от Репсол, но въпреки това е предприела своя ход. Някои анализатори смятат, че ходът на Аржентина е стратегически, тъй като тя е една от малкото южноамерикански държави, без своя голяма енергийна компания.
„Развитието на една страна е тясно свързано с наличието и осигуряването на енергийни източници за нея самата”, коментира икономистът Алфредо Зайат, който често пише в правителствения вестник на страната.
„За да постигне това, от решаващо значение е да се изземе делът на Репсол, както и да се прокара законопроектът за национализация на YPF”, добавя той.
Репсол ще бъде компенсирана, но сумата ще бъде определена от аржентинския съд.
След като през 2003 г. за президент бе избран съпругът на Фернандес, Нестор Кирхнер, на държавата бе отредена много по-важна роля в обществения ред.
Предприемат се и ходове към смяна на позицията за свободните пазари, което според мнозина е причината за икономическата катастрофа на страната през 2001-2002 г.
Кристина Кирхнер бе избрана за президент на Аржентина през 2007 г. Тя продължи икономическия модел на съпруга си като ренационализира голямата авиокомпания Aerolineas Argentinas и се опита да прокара реформа, която позволява на правителството да използва резерва на Централната банка, за да плати външния дълг.
„Тъй като енергийният сектор е обявен за национален интерес, това може да доведе до национализация и на други компании”, казва консултантът по петролните въпроси Едуардо Фернандес.
Ходът с YPF със сигурност е разтревожил останалите чуждестранни инвеститори в страната.
„Смятаме, че този ход е негативен за дългосрочните инвестиционни перспективи на Аржентина и че той ще предизвика частично оттегляне на чуждестранните инвеститори в различните сектори”, коментира Майкъл Хендерсън, икономист от Capital Economics.
Аржентинското правителство настоява, че изземането на петролната компания няма да се трансформира във враждебен акт срещу чуждестранните инвеститори.
„Ние сме съгласни с това чуждестранни компании да печелят в страната. Но тези печалби не могат да бъдат за сметка на националните ни интереси”, казва президентът Фернандес.
Преди приватизацията си YPF е водещата петролна компания на Аржентина. Ходът за връщането й под правителствен контрол ще засили популярността на правителството сред поддръжниците му.
Експерти обаче изразяват съмненията си относно способността на правителството да финансира петролните си дейности и да намали вноса на гориво от чужбина.
„За да извлече повече петрол, правителството трябва да инвестира поне 6 млрд. долара повече от сегашното си вложение, а то едва ли разполага с такъв капитал”, казва Даниел Геръл от G&G Energy Consultants.
През ноември миналата година Аржентина обяви откритието на огромни нефтени запаси, повече от които неизследвани.
Анализатори смятат, че чуждестранните инвестиции са от решаващо значение за извличането на този петрол. Но след обявената национализация на YPF и рязката реакция на Испания, е много вероятно чуждестранните инвеститори да се отдръпнат от Аржентина.