Бившата шефка на фонд “Земеделие” Калина Илиева сама се е подписала срещу името на декана на дипломата си от Висшия институт по техника и икономика в Берлин, става ясно от обвинителния акт, внесен в Софийския районен съд в четвъртък.
Според отлично запознати с обвинението, цитирани от „Труд“, Илиева се е подписала и срещу името на шефа на изпитната комисия в университета. Върху дипломата ѝ бил поставен и печат с имената и символа на висшето училище, който обаче бил съвсем различен от оригиналния подпис. Бланката на документа също не е издавана от института в Берлин.
Според обвинението подписите на председателя на изпитната комисия проф. Томас Симеон и на декана Бурхард Месер в дипломата на Илиева са без съмнение фалшиви. Бланката също не била истинска. В оригиналния документ, издаван от университета, на мястото на декан се подписвал “президент”, т.е. ректорът.
Прокуратурата така и не намери оригинала на дипломата. Бяха открити обаче ксерокопия - нейни и на други документи, които Илиева е представила пред министерството на образованието, за да ги легализира.
Според запознати с разследването в отговора на съдебната поръчка, пратена от прокуратурата до университета, се казва, че Илиева никога не е учила за степен “магистър”. Наистина следвала в специалност “Икономически комуникации”, но като “бакалавър”. Илиева изкарала девет семестъра - от 1 април 2003 г. до 30 септември 2007 г. Но не е положила нито един изпит, а само се презаписвала за следващ семестър, пише в обвинителния акт. Твърди се също, че понеже не потвърдила записване за зимния семестър 2007/2008 г., Илиева е отписана през есента на 2007 г.
Проблемите за Илиева започнаха през октомври 2010 г., когато земеделският министър Мирослав Найденов я уволни, след като разбра от телефонно интервю на баща ѝ пред БНР, че подчинената му е бременна. По-късно Найденов съобщи, че в качеството си на шеф на фонда Илиева управлявала милиарди евро от ЕС с фалшива диплома. Тогава стартира и разследването срещу нея.
Илиева не се признава за виновна и засега не дава обяснения. Ако бъде призната за виновна, я заплашват до осем години затвор.