Законът за отнемане на имуществото, придобито от престъпна дейност, може да съсипе обикновения гражданин, алармира пред bTV депутатът от Коалиция за България Мая Манолова.
Социалистката оспорва един от членовете на закона, според който цяла година Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество ще може да събира информация, без разследваното лице да знае за тази проверка и да може да се защити.
Манолова твърди, че проверката може да обхване период до 25 години назад, докато архивите в държавата по данъчно-осигурителния кодекс се пазели до 10 г.
"Три години ГЕРБ абсолютно произволно се разправя със своите опоненти. В един ден може да се събудите със запорирано имущество и сметки и това да съсипе бизнеса ви. За да докажеш, че си изряден, ще са ти нужни 5 години", категорична бе тя.
"Ние сме против тежката организирана престъпност, но този закон не е срещу нея", допълни Манолова.
Зам.-председател на Парламентарната група на ГЕРБ Тодор Димитров контрира социалистката с аргумента, че най-важното е да има закон, който да ни гарантира, че извън наказателното производство, може да се конфискува незаконно придобитото имущество.
Обикновеният гражданин нямало как да бъде засегнат, тъй като е заложен висок праг от 250 000 лева.
Запитан защо няма да се информира проверяваното лице, докато тече проверката, Димитров отговори, че комисията трябва да събере и анализира достатъчно данни, за да види дали има несъответствие в доходите, след което да прецени дали да открие производство. Едва тогава проверяваният ще може да доказва доходите си.
"Няма никаква репресия за гражданите. Законът е притеснителен за организираната престъпност. Ако при извършване на проверката не се установи несъответствие, няма да се образува производство. Когато има несъответствие, лицето ще може да се защитава, включително с адвокат", обясни Тодор Димитров.