В спорта, и особено във футбола, победителите са не само на терена - зад кулисите мафията трупа приказни печалби от залагания. По отдавна изпипана схема.
"В рамките на 90-те минути, в които се играе един футболен мач, в световен мащаб през интернет се завъртат огромни суми пари. Кой ли би могъл да контролира този процес?", пита Жан-Франсоа Гейру от френските разузнавателни служби. "Борбата срещу мафията на залозите е "война с алгоритми, с пресмятания и софтуер", обяснява френският експерт. Благодарение на интернет този бизнес, в който се въртят милиарди, се е превърнал в каца без дъно. През 2007 г. едно техническо нововъведение променя изцяло света на спортните залагания - оттогава насам всеки може по време на провеждащото се спортно събитие да направи облозите си от собствения си компютър. И точно поради тази причина спортните залози изживяват истински бум в световен мащаб, обяснява Дарън Смол от лондонската фирма "Спортрадар", която представлява един вид система за ранно предупреждение срещу измамите със залози. "Спортрадар" наблюдава по 40 хиляди игри годишно.
В мрежата има около 15 000 фирми, които предлагат възможности за залагания. Твърди се, че повечето от тях са законни или са обект на контрол от страна на властите. Факт е обаче също така, че голяма част от тези фирми се управляват от мафиотски организации и в повечето случаи служат за пране на пари. И то при положение, че от залаганията би трябвало да се облагодетелстват клубовете, спортистите и участниците в залозите. Правителствата на свой ред разчитат на увеличение в данъчните приходи покрай легализирането на облозите. Но сметката не излиза.
Именно футболът е най-големият бизнес, а понеже големите мачове привличат и по-голямо внимание, включително от страна на властите, мафията нерядко се насочва към второкласните отбори и техните срещи. В Италия, например, играчите на едно малко футболно дружество били извадени от строя с приспивателни непосредствено преди мача. Други спортисти пък биват шантажирани с пикантни детайли от личния им живот.
От една година насам ФИФА и УЕФА се опитват да сложат край на незаконния бизнес, сътрудничейки си с Международния олимпийски комитет и Интерпол.Както показват разследванията до момента, в Европа са били манипулирани около 400 мача. Само в Германия следствие се води срещу 70 души.