Ако Гърция бъде натирена от Еврозоната, то удържането на Франция и Италия ще стане много трудно. Дали пък накрая Еврозоната няма да обхваща само Германия и Австрия, се пита Волфганг Мюнхау в списание "Шпигел".
Преди години един колега ми даде "добър" съвет. Истинското изкуство в един коментар било в това, да разбереш какво тайно си мислят в правителството и след това гръмогласно да настояваш за същото.
Ето че стигаме до точката, за която говори моят "отворен" колега. Сега е подходящият момент за всеки журналист да настоява за напускането на Гърция.
А ако Гърция си тръгне сама?
Днес искам да проследя тези мисли докрай. За по-нататъшната си аргументация се налага да посегна към едно предположение, с което лично аз не съм съгласен. А именно, че успеем да намерим легален начин да "направляваме" гръцкото излизане от Еврозоната. Да приемем, че наистина ни се удаде да убедим гърците "доброволно"на сухо" капиталите си - в Швейцария, съвсем легално. Те дори обявяват лихвите пред италианските данъчни власти. Засега само едно малцинство действа така. Това са хора, близки до финансовите пазари. Когато обаче паниката застигне средното съсловие, тогава ще има отлив на капитали в цяла Южна Европа.
Как да спрем отлива на капитали?
Обзалагам се, че нито едно от изброените неща няма да се случи. Тоест ще настъпи големият отлив на капитали. Може би не толкова бързо. Може би в първите 24 часа няма да се случи нищо. И Волфганг Шойбле може би ще каже, че пикът на кризата е преодолян, и сега на спокойствие може да се мисли за следващите стъпки.
Не знам какво точно иска лобито, което дърпа нещата в посока излизането на Гърция от Еврозоната. Може би зад всичко се крие тайното желание за разпадане на цялото европейско пространство? А може би това е израз на краткотраен политически прагматизъм - масите проклинат Гърция, а политиката се поддава на този натиск.
Мисля си, че късото съединение в аргументацията се дължи на неразбирането на динамиката, която ще предизвика евентуалното излизане на Гърция от Еврозоната. Както вече ни подсказват и пазарите, ако Гърция напусне валутния съюз, няма кой да удържи и Испания и Италия. Ако ние изхвърлим Гърция от Еврозоната, направо ще се окажем стигнали на кръстопътя. И на него ще трябва да решаваме, накъде да поемем.
Нямам ни най-малка представа, какво всъщност иска Берлин. Може би някой колега трябва да разбере и след това да започне гръмогласно да настоява за същото.