Няма промяна в плана за изтегляне на българския контингент от Афганистан. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след първата сесия на срещата на НАТО в Чикаго.
"Ние сме прозрачен и търсен партньор. Не изненадваме неприятно съюзниците. Напротив те могат да бъдат сигурни, че когато кажем нещо ще го изпълним. Ако искаме да променим стратегията ни първите, които ще разберат ще бъдат не само българските граждани, но и нашите партньори", заяви Плевнелиев, цитиран от "Фокус".
Той бил похвален от президента на САЩ Барак Обама при заснемането на общата снимка.
"Справяте се много добре. Последните данни, които имам са блестящи. Пожелавам ви успех", били думите на домакина на срещата на върха на алианса.
На първата сесия не е обсъждана позицията на Франция за по-ранното си изтегляне от Афганистан. Била е приета декларацията за способностите на НАТО, както и докладът за отбранителните способности на алианса и стратегията до 2020 г.
Иначе в речта си Плевнелиев е подчертал, че е важно да се работи заедно за партньорство с държавите.
"Видяхте колко успешно си партнираме и в Афганистан, и в операциите в Либия, но все пак НАТО и 28-те членки трябва да се фокусират върху собствените си възможности. Именно това е програмата НАТО 2020", обясни Плевнелиев.
На 15-минутна среща с холандския премиер Марк Рюте президентът е обсъдил и присъединяването на България към Шенген.
Той е подчертал, че всички родни институции продължават твърдо с реформите – особено в областта на правосъдието и вътрешните работи. Законът за конфискацията е голяма стъпка в тази посока, допълни президентът.
На срещата на най-високо равнище на НАТО в Чикаго ще бъде приета декларация за способностите на организацията, която ще се превърне в много силно послание за света, че държавите от Алианса са готови да поддържат силен отбранителния съюз независимо от рисковете и последствията от световната финансова криза.
Като част от тези способности се очаква да бъде обявено, че системата за противоракетна отбрана е въведена в първа фаза на оперативна готовност. Сред първите пет държави, които ще бъдат обхванати от ПРО.