Ограниченията на новия закон са, за да се свие производството на нерегламентирано вино,т. нар. "фалшиво вино".
Това заяви в парламента изпълнителният директор наИзпълнителната агенция по лозята и виното Красимир Коев по повод разглежданите текстове в Закона за виното и спиртните напитки.
До този момент, по думите му се използвали вратички в закона. Ароматизирани вина се произвеждали с оцветители и подсладители, нещо, което не е истинско вино, според Коев.
"От тук нататък в правилника за прилагането на закона ще сложим много стриктни и ясни правила как да бъде произведено това плодово вино, на какви критерии да отговаря, за да не стане изведнъж така, че всички да започнем да произвеждаме плодови вина".
Законът урежда и задължителните реквизити на етикетитена спиртните напитки, които не трябва да заблуждават потребителя. "Всичко трябва да бъде в едно зрително поле, а не едното име на виното да е пред вас, а другото да обикаля от другата страна на бутилката, да ви подведе какво е",категоричен е шефът на Агенцията по лозата и виното.
В закона също така е записано, че от един тон грозде стопаните може да си произведат вино и ракия за домашна консумация. "Рестрикцията е по отношение на продажбата на тези напитки, ако не са регистрирани като търговци. Ако се регистрират, могат да си търгуват и 30 литра, и 300 литра", подчерта Красимир Коев.
Според него от един тон грозде може да се изкара 750 литра вино.
Законът за виното и спиртните напитки регламентира и традиционните български спиртни напитки и продукти - винена, гроздова, джиброва и плодова ракии, ракия от плодови джибри, анасонова спиртна напитка "Мастика", мента, винен, зърнен и плодов дестилат.