Украински депутат е със счупена глава, а негов колега бе изхвърлен с главата надолу от президиума по време на масово сбиване в пленарната зала на парламента при обсъждане на проектозакон за основите на езиковата политика на страната.
Новите данни за инцидента показват, че сбиването станало конкретно по повод руския език. Управляващата Партия на регионите представи разработения законопроект, който предлага руският език да стане регионален в 13 от общо 27-те административно-териториални единици в Украйна.
Заедно с това се предлага кримско-татарският език да получи регионален статут на полуостров Крим, унгарският език в Закарпатска област, а румънският в Черновицка област, твърди ИТАР-ТАСС.
Но срещу регионалния статут на руския език скочили опозиционни депутати от партийните коалиции "Нашата Украйна- Народна самоотбрана" и от БЮТ-Баткившчина (Татковина). БЮТ е партията на бившата премиерка Юлия Тимошченко, осъдена на 7 години затвор за превишаване на пълномощията при решава на газовия спор с Русия през 2009 г. Депутати от двете опозиционни формации нападнали колегата си Вадим Колесниченко от управляващата партия, в момент когато той представял законопроекта от трибуната. Колесниченко е и един от авторите на законопроекта.
В отговор скочили негови съпартийци да отблъснат нападателите, на свой ред наскачали и други опозиционни депутати, а на помощ се притекли и още "регионали".Законодателите отстоявали тезите си с раздаване на юмруци и шамари, късане на костюми, блъсканици и скубания. В крайна сметка депутатът Павел Костенко (БЮТ-Баткившчина) бил изхвърлен с главата надолу през заграждението на президиума. Но геройски падналият в законодателна схватка бил не той, а съпартиецът му Николай Петрук, чиято глава се оказала цепната от удар. Той бил спешно откаран с линейка в болницата.
В самия разгар на мелето председателят на Върховата Рада Владимир Литвин закрил заседанието (но не и сбиването) и напуснал пленарната зала. "Парламентът напълно рухна", подчерта Литвин, който призова също така да се вземе политическо решение за признаване края на Върховната Рада и за организиране на предсрочни избори.