МВР стартира мащабна акция на пътя под надслов „Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя!”, съобщиха от вътрешното министерство.
От там призовават шофьорите да се движат с включени светлини на 1 юни – международния ден на детето.
Акцията ще продължи 2 седмици и ще се проведе в цялата страна. През това време пътните полицаи ще извършват засилен превантивен контрол и ще разясняват опасностите на пътя.
Служители ще следят за рисково поведение и игри на непълнолетни по платното и в близост до него и ще действат активно за предотвратяването на инциденти.
Стриктно ще се следи и за спазването на ограниченията на скоростта в населените места. Ще се извършват проверки за използването на предпазните колани и обезопасителните системи за превозване на деца, както и за недопускане на управление на автомобили от неправоспособни водачи.
От МВР отправят и няколко практически препоръка към водачите, родителите и самите ученици, които трябва да се спазват по време на ваканцията.
Препоръки към водачите
- Когато видите деца на или край пътното платно, намалете скоростта и бъдете особено внимателни.
- В населено място, по оживени улици с търговски обекти и интензивно пешеходно движение, в районите на спирките на обществения транспорт, пешеходните пътеки, покрай паркове, градинки и детски площадки, внезапно може да се появи дете – пеш, на велосипед, със скейтборд или ролкови кънки. Поддържайте по-ниска скорост.
- Търкулналата се топка на платното предполага, че след нея може да изтича дете – бъдете готови да спрете.
- Ако видите дете, което иска да пресече улицата на пешеходна пътека, но се колебае – намалете скоростта, спрете и му дайте знак с ръка да пресече спокойно.
- При разминаване с товарен автомобил бъдете предпазливи, защото вниманието на децата естествено се привлича от по-големия автомобил.
- На местата за почивка извън селищата е повишена опасността от инциденти с внезапно пресичащи деца - преминавайте бавно и с повишено внимание покрай тях.
- Когато застигате деца на велосипеди, които често се движат на групи, или мотоциклетисти без предпазни каски, намалете скоростта значително и ги заобиколете на възможно най-голяма дистанция.
- В селата или малките градчета може да срещнете каруца, управлявана от дете или юноша – бъдете предпазливи.
Препоръки към родителите
- Разговаряйте с детето си за опасностите на пътя
- Насочете вниманието му към най-важното изискване – никога да не пресича платното, без да се огледа внимателно и в двете посоки на движение.
- Проучете къде и с кого ще играе детето ви през ваканционните дни, когато вас ви няма. Огледайте заедно с него и приятелите му най-подходящите и безопасни места в квартала, които са по-далеч от улици с интензивно автомобилно движение.
- Рисковано и недопустимо е дете до 7-годишна възраст да кара велосипед без надзор от възрастен човек. Твърде опасно е и за по-големите – 10-12-годишни. Нека това да става във ваше присъствие.
- Управлението на мотопеди и мотоциклети от непълнолетни юноши е причината за редица злополуки с тежки последици. За управление на скутер също се изисква правоспособност (категория „М”) и ползване на защитна каска от водача. Направете всичко възможно да не допуснете вашето дете неправомерно да управлява мотопед или мотоциклет. Ако е необходимо, потърсете съдействие от полицията, за да предотвратите нещастен случай.
- Когато возите малки деца в автомобила, задължително ползвайте обезопасителни системи (седалки и столчета).
Съвети към децата и юношите
- Когато играете навън, избирайте места, отдалечени от оживени улици с интензивно движение.
- Когато пресичате улица, внимателно се оглеждайте в двете посоки на движение и пресичайте само на зелен светофар или на пешеходна пътека, когато платното е напълно свободно.
- Когато пресичате оживено кръстовище, не тръгвайте веднага щом светне зеленият светофар. Огледайте се внимателно дали всички автомобили са вече спрели.
- Никога не пресичайте платното тичешком. Спрете и внимателно се огледайте за приближаващи автомобили.
- Не пресичайте на места извън кръстовищата и пешеходните пътеки или между паркирани край пътното платно автомобили – това е много рисковано.
- Когато се возите в автомобил, по-добре седнете на задната седалка. Поставяйте задължително предпазния колан, като напомняте и на другите пътуващи в автомобила да сторят това.
- Отказвайте да се возите на саморъчно сглобени мотопеди и мотоциклети.
Според статистиката през 2011 г в страната при тежки пътнотранспортни произшествия са загинали 26 и са ранени 1077 деца и юноши до 17-годишна възраст.
Основната част от пострадалите са пътници в автомобили и возещи се на мотоциклети, мотопеди и други пътни превозни средства - 17 загинали и 463 ранени; като пешеходци - 8 загинали и 419 ранени; като водачи - един загинал и 195 ранени.
През периода на лятната ваканция на миналата година загинали са 12 деца и юноши и са ранени 393.
Пътните инциденти стават най-често в населените места. Сред основните причини са превишена и несъобразена скорост, неправилно и внезапно пресичане, както и липса на контрол от страна на родителите.
източник: dnes.bg