След проверките в захарния сектор, след които бяха арестувани няколко души, свързани с "Литекс", сега се прави "сериозна проверка" в зърнения сектор и резултатите от нея се очаква да излязат в края на тази или началото на следващата година. Това съобщава финансовият министър Симеон Дянков в интервю пред "Стандарт".
Той обяснява и че е пратено писмо до Европейската комисия в този сектор да се направи така нареченото обратно начисляване на ДДС. "Това означава, че късаме ДДС веригата на всеки етап", посочва той и допълва, че по този начин не може да има фирма по средата между производителя и купувача на зърното, която да претендира държавата да й възстановява данъка.
Производителят ще трябва да казва колко е продал, защото "там няма касови бележки, голямата част е на тъмно", посочва финансовият министър.
Той съобщава, че от 1 юли, когато влиза в сила Законът за държавния служител, някои заплати на чиновници ще се вдигнат значително, за да се изравнят с тези на колегите им от други ведомства, тъй като в момента имало големи разлики. "На пръв поглед повишението в някои агенции ще изглежда като невероятен скок", посочва той и дава за пример Агенцията за социално подпомагане, където заплащането се очаква да се повиши с 58 на сто, в Министерството на културата - средно с 40 на сто, в МОСВ – 30-35 на сто. Очаква се повишението да се получи с августовските заплати.
Отделно повишението на всички пенсии и заплати в публичния сектор се очаква да стане от началото на следващата година, посочва Дянков. то щяло да дойде от приватизация на ненужни държавни активи. Така догодина се очаква в бюджета да влязат приходите от раздържавяването на държавните дялове в електроразпределителните дружества Е.ОН и ЧЕЗ. Отделно Дянков предвижда да се продадат поне 20 на сто от Българския енергиен холдинг. Това щяло да се стане по-лесно, след като от състава му се извади АЕЦ "Белене", за да има пълна яснота за активите и пасивите на холдинга.
Вицепремиерът съобщава още, че правителството няма да се откаже от местенето на администрации в страната и в момента се търси сграда на Агенция "Митници". Още нямало пълна оценка какво ще струва разселването, но нямало да е много. "Гарантирам, че това местене няма да струва милиони, дори стотици хиляди. Разходите са минимални на фона на социалния ефект, който ще има. Аз съм убеден, защото съм го виждал в други държави как се прави", обяснява министърът на финансите. Той посочи и че към момента е изчислено, че местенето на Агенцията по лозата и виното в Плевен ще струва 48 хил. лв. НАП и Агенция "Митници" пък щели да се местят на части - по 2-3 дирекции, а не всички служители едновременно.
До края на мандата сериозна реформа в здравеопазването не може да стане, дотогава могат да се направят по-малки стъпки, обяснява още Дянков. По думите му голямата реформа в този сектор можела да се случи в самото начало на втория мандат на ГЕРБ.
Според него най-важната реформа е правилно ценообразуване на труда на лекарите – да излезе всичко наяве. "А не да работят за малки заплати, но под една или друга форма някои от тях да получават други пари". Ценообразуването в лекарствата е друга важна тема. Затова е важно, че шефът на здравната каса мисли като финансист и не е от медицинските среди, обяснява вицепремиерът.
"Ако се поставят правилно цените, първо, на клиничните пътеки и след това на лекарствата, то оттам нататък доста други неща ще се урегулират, включително и заплащането на медицинските работници", каза вицепремиерът.
По повод идеите за лихвена ваканция за данъци и осигуровки Дянков посочи, че се е отказал от това намерение. Оценката на различни специалисти била, че не е сега моментът за нея. Затова не бил съгласен и с данъчни промени, защото в ситуация на криза това можело да има много по-различни от очакваните резултати.
източник: dnevnik.bg