Договорът с “Росатом“ може да бъде променен, така че новият реактор, произведен за АЕЦ “Белене“, да стане част от АЕЦ “Козлодуй“, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в парламента.
Той отговаряше на въпроси на депутатите Петър Димитров и Румен Овчаров, и двамата бивши министри на енергетиката, за появилата се информация, че България е отправила официално предложение към руската държавна компания “Росатом” да вземе участие в изграждането на седми блок в АЕЦ „Козлодуй”.
На въпрос на Димитров дали АЕЦ "Белене" може да се реализира като частен проект, министър Добрев каза, че това е само хипотетична възможност.
Министърът уточни, че не е виждал компания, която да иска да строи тази централа. По негови думи може да се говори за изграждане на ядрената централа, когато се появи компания, която е готова да не иска държавни гаранции за проекта, дълги договори за изкупуване на тока, която ще гарантира ядрения риск и плати направените досега разходи от държавата.
От своя страна Петър Димитров обяви, че правителството е потопило под водата 1,5 млрд. лева със спирането на проекта “Белене“.
Кой покани руснаците да строят седми блок на "Козлодуй", пита Димитров. Много ми е интересно как ги поканихте – с писмо, по телефона или с sms, продължи той.
Добрев не му остана длъжен и обяви, че “тази каша“ я е “забъркало“ предното правителство.
Достатъчно дълго време търсихме инвеститор за АЕЦ “Белене“, обясни по-късно Добрев на брифинг в парламента. Според министъра цената на централата по оценка на HSBC в най-добрия случай ще бъде 10,30 млрд. евро.
“7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” има изградена инфраструктура, площадки, подстанции, има около 20% от инфраструктурата вече изградена, посочи министърът.
Добрев не пропусна да нападне левицата и за подписката, която събират за “Белене“. По думите му той ние разбира защо сега се събират хиляди подписа, при положение че предишното правителство е можело да сложи само един и да започне строителството на централата.
Спорът на Добрев, Румен Овчаров и Петър Димитров идва само ден след като от “Росатом“обявиха, че ще вложат средствата, които бяха освободени от инвестиции в строителството на българската АЕЦ "Белене", в изграждане на атомни централи в Чехия, Великобритания и други страни.