Посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик обяви, че проведеният в събота гей парад е бил чудесна възможност България да докаже, че е една толерантна страна.
"Всички трябва да се отнасяме по еднакъв начин към всеки един човек. Мисля, че целият парад премина без инциденти. Проведе се мирно и в положителен дух", добави Уорлик, който също участваше в "София Прайд".
В коментар на думите на Волен Сидеров, че гей парадът е "педерастка, антиморална и антирелигиозна агресия", посланикът обяви, че гражданите на България са отхвърлили политиката на омраза и предразсъдъци, водена от "Атака".
Пред БНТ Джеймс Уорлик изрази мнението си и по темата за ромската интеграция и посочи, че тя не е нов проблем, а съществува отдавна, и той е актуален не само за България, но и за много други страни в региона.
"Интегрирането изисква продължителни усилия, защото става дума за образование, за здравеопазване, за създаване на работни места, за права над имоти и няма един-единствен верен отговор", коментира той.
Посланикът изрази оптимизъм, че правителството и българското общество ще предприемат необходимите мерки, за да се доведе до напредък т.нар. ромска интеграция.
По темата за съдебната реформа дипломатът бе категоричен, че в България има "дух на желание сред съдебната система за реформа", а и вижда, че и самите съдии предлагат какво да се направи, за да се реализират реформите.
"Смятам за положителна стъпка, че Конституционният съд ще разгледа Закона за конфискацията, защото така работи демокрацията. Мисля, че ако се сметне, че този закон по някакъв начин противоречи на конституцията, ще трябва да се вземат необходимите мерки. Същевременно ще кажа, че това законодателство е изключително важно за правоохранителните органи", посочи той.
Джеймс Уорлик каза още, че има проблеми със съдебната система и "това не е изненада за никого в тази страна".
"За жалост това е така и особено фактът, че един от всеки 10 българи има доверие в системата. Предстои да бъде избран нов ВСС и е важно този процес да стане при пълна прозрачност при добър порядък, така че хората, които ще са на върха на съдебната система, да са най-подходящите", отбеляза посланикът.