Отговорността за високите цени на тока е изцяло на премиера Бойко Борисов. Три години той и неговият кабинет се опитват да прикрият разхищенията на предшествениците си Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев.
Това обяви лидерът на ДСБ Иван Костов след заседание на националното партийно ръководство. В допълнение идвали и нерешителността, некомпетентността и страхът на министър-председателя.
Анализът на тъмносините показвал, че скокът на електроенергията с една шеста за фирмите ще доведе до унищожаване на работни места и ще бъде изключително тежък удар върху икономиката - жертва на монополно високи цени на тока, регулирани от държавата, плюс скъпия природен газ.
Костов нарече обясненията на Борисов за нуждата от повишаване на електоенергията от 1 юли за бита и бизнеса неверни и заблуждаващи. Основната причина е, че НЕК е доведена до фалит, категоричен беше лидерът на ДСБ.
Правителството на Борисов субсидирало електроцентрали на Ковачки като "Брикел". Според Костов премиерът се опитвал "безочливо да поддържа тезата за Марица-Изток 1,3 и договорите за тях, подписани при правителството на ОДС.
Затова ДСБ ще изпратят справка на Борисов и настояват да се извадят "на светло" сключените договори както от кабинета "Костов", така и от Сакскобургготски и Станишев.
От тъмносинята централа са категорични, че няма причина да преосмислят позицията си на опозиция на ГЕРБ на фона на случващото се в момента у нас.
„За каква вяра може да става въпрос, как можем да поемем отговорност за тази енергийна политика. Опитваме се да водим разговора на съвсем друго ниво“, коментира още Иван Костов.
„Не може три години премиерът да прикрива предишните правителства, да харчи милиарди и да се ползва с подкрепата на ДСБ“, отсече той.
Иван Костов допълни, че българският министър-председател се е опитал да заблуди хората и като е посочил зелената енергия за още една причина за по-скъпата електроенергия.
От ДСБ настояват за създаването на енергиен пазар у нас, където може да се развие конкуренция между отделните участници в сектора, за закриване на Българския енергиен холдинг и за нов начин за избор на председател и на членове на ДКЕВР - така както те се избират в останалите регулаторни органи.
От партията припомниха и внесени от тях промени в закона за защита на конкуренцията, които предвиждат публичност на търговските договори на дружествата, които имат по-висок от пет процента дял на енергийния пазар, предаде БТА.