Производителността на труда в земеделието у нас е 4 пъти по-ниска от общата за икономиката, а доходите в сектора са 40% от средните за страната, заяви президентът Росен Плевнелиев по време на заседанието на Съвета за развитие на регионите и национална инфраструктура.
По данни на президента броят на заетите в сектор земеделие у нас е 751 000 души. Съветът обсъжда темата за националните приоритети в селскостопанската политика на България до 2020 година.
По думите на държавния глава има дисбаланс в развитието на стратегически сектори в земеделието, който трябва да бъде преодолян.
В зеленчукопроизводството през 2000 г. сме имали около 1, 339 хиляди декара земя, на която са произвеждани зеленчукови култури, а през 2011 г. имаме три пъти по-малко, обясни Плевнелиев.
По негови думи в момента страната ни внася 10 пъти повече зеленчуци, отколкото произвежда. В овощарството спрямо 2000 година се обработват само 50 процента от площите, в животновъдството преди сме произвеждали около 10 пъти повече месо, отколкото днес, допълни той.
Според Плевнелиев е изключително важно секторът да се модернизира и стопанствата да се обновят технологично.
По негови думи в стратегията за развитието на селското стопанство до 2020 година трябва да залегнат екологично насочено земеделие и насърчаване на развитието на овощарството, зеленчукопроизводството и животновъдството.
По негови думи селското стопанство е отрасъл със стратегическо значение за държавата, то е приоритетен отрасъл и за Европа, и за света. Плевнелиев подчерта, че в кризата земеделието е и двигател на растежа, то е и отрасъл със сериозен експортен потенциал.
Очаква се през 2014 г. директните европейски плащания в отрасъла у нас да достигнат 1,4 млрд лв, а през 2016 г. и нататък да се стабилизират на около 1,6 млрд. лв., посочи Плевнелиев.