Европа ще преживее сериозни катаклизми в следващите десетилетия, които ще променят сериозно границите й, пише украинският сайт "Обозревател", цитиран от ”24 часа”.
Освен чисто географски Старият континент ще се промени икономически, демографски, етнически и дори ментално заради изменението на ценностите и ориентирите.
Анализирайки всички тези тенденции, журналистите от "Обозревател" стигнали до заключението, че България също ще бъде засегната от промените и немалка част от територията й ще премине към Турция заради многобройното турско население у нас.
Журналистите са стигнали до заключението, че най-вероятно Бургас ще стане част от Южната ни съседка.
Промените на Балканите ще са съществени. Заради проблеми с мюсюлманското население най-вече във Франция Балканите да се поучат от това и да прекратят съществуването на Босна и Херцеговина.
Нея ще си я поделят Хърватия и Сърбия. За да не бъде разгневена Турция обаче, териториите, населени с албанци, ще бъдат обединени. Албания ще получи Косово и частите на Македония, населени с албанци.
Значително може да се разшири Унгария, която при добро стечение на обстоятелствата би си върнала Трансилвания от румънците, както и Северен Банат от сърбите.
Полша я чакат печални събития. Страната може да загуби земите, населени с немци - Померания и Шлезия. Германците пък вероятно ще получат Калининград от руснаците.
Към Западна Украйна ще се присъединят Подкарпатското и Люблинското воеводство. Така ще се образува държавата Галиция. Украйна ще остане и без Черновицката си област, която ще премине към Румъния.
Украйна ще се върне към границите си от XVII в. Беларус ще изчезне от картата ще се върне в рамките на някогашната съветска империя.
Румъния пък ще бъде компенсирана за отнемането й на Трансилвания с Молдова и дори части от Одеската област. Грузия ще се раздели на Западна и Източна.
Заради загубата на влияние в карабахския регион Анкара ще трябва да бъде компенсирана и най-вероятно Турция ще получи територии от България, като се простре чак до Бургас, пише в анализа си сайтът.
В заключение "Обозревател" твърди, че тези прогнози може и никога да не се сбъднат, тъй като за всички тези промени е нужно да има голямо стечение на обстоятелствата. Но вероятността през 2035 г. Европа да изглежда по този начин, все пак съществува, твърди изданието.