Международният валутен фонд заяви, че не е било направено достатъчно, за да се спре разпространението на кризата в еврозоната и настоя за "промяна в политиките на играта", подчертавайки, че сегашната ситуация вреди сериозно на блока и на по-малките му съседи, предаде "Ройтерс".
В доклад МВФ анализира как икономическите политики на т. нар. пет системни икономики - САЩ, Китай, Япония, Великобритания и еврозоната - оказват ефект помежду си и върху останалата част от света. В този смисъл според Фонда кризата в Европа е най-големият проблем в момента.
За доклада МВФ е консултирал 35 страни, включително Бразилия, Индия, Южна Африка, Русия, Турция, Чехия, Южна Корея, Полша, Мексико и Саудитска Арабия. "Въпреки постигнатия напредък, усещането е, че не се е направило достатъчно, за да се избегне разпространението на напрежението", се посочва в коментар за политиките в еврозоната досега.
В най-лошия сценарий, разгледан от МВФ, брутният вътрешен продукт на еврозоната може да спадне спадне с 5% заради липсата на действия срещу влошаването на кризата. Фондът е изчислил, че ако тя се засили, ефектът върху най-бедните страни на планетата ще бъде среден до сериозен и ще доведе до необходимостта от външна помощ от 27 милиарда долара (около 22 милиарда евро) в края на 2013 г.
Въпреки това според МВФ еврозоната не е единственият проблем, а САЩ трябва да премахнат заплахата от т. нар. фискална пропаст през 2013 г. с икономии от до 400 милиарда долара (около 330 милиарда евро).
За Китай Фондът изрази опасения, че слабите инвестиции ще навредят на търговските партньори и на световните цени. Спад с 1% в китайския инвестиционен растеж би имал голям ефект върху азиатските доставчици, а последиците за Китай и Германия също няма да бъдат малки, продължава докладът.
Накрая МВФ посочва, че големият дълг на Япония прави страната уязвима на внезапни промени в отношението на пазарите, и препоръчва Великобритания да предприеме още стъпки, за да подсили финансовата си система и да увеличи доверието на пазарите.
източник: dnevnik.bg