Curiosity изпрати първите цветни кадри на повърхността на Марс от Мачтовата си камера, съобщиха от НАСА. Общо 130 снимки с размер 144 на 144 пиксела са обединени в една голяма панорамна снимка на кратера Гейл.
Учените ще направят по-детайлни снимки на няколкото области в далечината, които изглеждат по-тъмни, пише българският сайт "Космос". Тези тъмни региони са резултат от работата на спирачните ракетни двигатели, с помощта на които Curiosity успешно кацна на 6 август.
На цветната панорамна се виждат и тъмни дюни, които и преди са били забелязвани на черно-бели изображения. Цветните снимки обаче показват различни нюанси от червеникаво-кафяв цвят, който може да е признак за разнообразни минерали или структура. Избрани кадри от тази панорама, които са с размер 1 200 на 1 200 пиксела, се очакват да бъдат препратени към Земята по-късно.
Curiosity носи 10 научни инструмента на борда си. Някои от тях, като лазерния инструмент за изучаване на структурата на камъни от разстояние, са първите по рода си на Марс. Curiosity ще издълбае и загребе от Марсианската почва и ще я анализира в подвижната си лаборатория. Наблюденията от космоса показват наличието на сулфати и глина, които предполагат наличието на вода в миналото на планетата.
За пръв път човечеството изпраща толкова голямо и сложно устройство на чужда планета. Curiosity тежи 1 тон и е с размера на малък лек автомобил. За целта бе разработена специална сложна система за спускането в рядката марсианска атмосфера и достигането на предварително определеното място в кратера Гейл.