Общините с добри показатели за финансова стабилност и дисциплина ще бъдат стимулирани още в Бюджет 2013 г. Това заяви министърът на финансите Симеон Дянков, цитиран от "Фокус".
Пет от българските градове са се справили най-добре с финансите си от средата на 2011 г. до края на юни 2012 г. Това са Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград и Димитровград . На другия полюс с най-ниска обща оценка в крайното класиране са Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин и Пазарджик.
Класацията за финансова дисциплина става според нова методика за сравнителна оценка, изготвена от МФ. Местните бюджети се оценяват според четири групи показатели – за финансова самостоятелност, финансова устойчивост, ефективност и инвестиционна активност.
Шабла е най-добрата община според класирането на Министерството на финансите за полугодието.
Сред общините с население с над 50 000 жители с най-добра обща оценка за 2011 г. са Благоевград, Бургас, Стара Загора, Асеновград, а за 2012 г. Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград, Димитровград.
Общините, които добре са си свършили работата, ще получат допълнителни средства, и се надявам, че с времето това ще бъде все по-голяма част от държавния бюджет, за да могат по-добрите да стават все по-добри, заяви министърът на финансите. Министерството ще публикува общинските показатели на всяко тримесечие, като идеята е в края на октомври според тях да се определя с каква стъпка да се започне стимулирането в бюджета за следващата финансова година, обясни Дянков
Перник е общината с най-големи просрочени задължения към 30 юни 2012 г. – 13.3 млн. лева. На следващо място са Кърджали – с 9.5 млн. лева, Видин – със 7.7 млн. лева, Дупница – със 7.5 млн. лева, Столична община – със 7.1 млн. лева. Общият размер на просрочените задължения на общините към края на юни е 179.2 млн. лева.
С най-ниска обща оценка в крайното класиране сред общините с повече от 50 000 жители за 2011 г. са Видин, Пазарджик, Кюстендил, Карлово, Силистра, а за 2012 г. – Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин, Пазарджик, като данните идват от самите общини, уточни министърът на финансите.
Почти всички общини по Черноморието са сред първите 20-30 заради приходите от туризъм.
Сред общините с население под 6000 жители най-добра обща оценка в крайното класиране за 2012 г. имат още Челопеч, Чавдар, Златица, Бяла - Варненска област. С най-ниска обща оценка за 2012 г. са Земен, Струмяни, Антон, Борино и Борован.
Най-голямо увеличение на просрочените задължения в последната година имат Земен – 1.6 млн. лева, Белоградчик – 1.5 млн. лева, Струмяни – 0.9 млн. лева.
Дянков заяви, че има примери за малки и средни общини, които "не са на морето и нямат полезни изкопаеми", но с времето отбелязват напредък.
По-финансово устойчиви са големите общини заради повечето възможности за собствени приходи. Местните власти, които по-активно използват европейски средства, успяват да създадат и по-добра база. Обратно – по финансови показатели изостават малки общини, които не са се възползвали от възможността за кандидатстване по европейски средства.
Има няколко общини с такива задължения, че не могат да ги изплатят в рамките на един мандат, коментира Симеон Дянков. Тъкмо заради това се въвеждала новата методика за оценяване на финансовата стабилност - за да се знае, че държавата няма да спаси нито една община във финансови затруднения, независимо от коя партия е кметът, който я управлява.
източник: dnevnik.bg