„За дълги полети Шумен е най-доброто място в България и със сигурност на Балканите. В Турция, край Анкара, има добри места, но инфраструктурата и услугите не са толкова добри и е много топло. Сопот е добро място, но само за близки полети, както в Сърбия и Македония. За дисциплината „Крос кънтри” тук е центърът на Източна Европа”, каза за ШУМ.БГ звездата в международния парапланеризъм Годфри Уинъс от Австралия, държал световния рекорд за дълъг полет в продължение на 5 години. Той е един от участниците и водач във временното класиране на състезанието „Shumen XC Open”, което се провежда в момента на Шуменското плато.
„За първи път дойдох в Шумен през 2003-та и усещането е страхотно, защото летенето е много подобно на това у дома в Австралия. Предимството тук обаче е, че хората са дружелюбни и че има пътища, а не е само пустош и кенгура. Местни пилоти също така са много приятелски настроени и винаги готови да помогнат”, каза Уинъс. Според него през последните 10 години шуменският клуб е работил много усърдно, за да подобри площадките за излитане, като вече има северен и югоизточен старт. За да може градът обаче да е домакин на международно състезание от клас 1, те трябва да се разширят, за да излитат няколко пилоти едновременно. „Скоро Международната федерация по въздушни спортове /FAI/, която контролира световния парапланеризъм, ще отдели дициплината „Крос кънтри” и ще има световно първенство. Така че е напълно възможно до 4-5 години тук да има кръг от световната купа. Трябва само повече подкрепа от местните власти. В Австралия местното правителство би помогнало и би попитало клубовете от какво имат нужда”, убеден е асът на крилото.
Уникалното на Шуменското плато, според него, е, че метеорологичните условия са постоянни и много подходящи за полети 3 месеца в годината. Единственото друго място в Европа, подходящо колкото това, е в Испания близо до Мадрид. "Това е от другата страна на Европа, така че много пилоти от тази част на Европа, биха идвали тук. Хората ще остават в хотел, където ще харчат пари, ще си купуват бензин, ще пият, ще се хранят. В Австралия средно на ден това струва 100-200 долара. В България излиза някъде около 100 лева, но това е инжекция в местната икономика. Мисля, че от туризъм в тази област могат да се правят наистина добри пари. Освен икономическите ползи, има и социални - местните ще срещат хора отвън и ще обменят мисли и идеи”, каза Уинъс.