Откритата втора линия на метрото, този "подземен град", е на половин цена от изразходваното за "гьола в Белене".
Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на съвместната пресконференция с председателя на ЕК Жозе Барозу. По-рано днес двамата откриха втората линия на метрото.
„Когато говорят за референдум, да съпоставим какво можем да направим с нашите си пари за гражданите на България през следващите години и дали трябва да ги загробим там, 22 млрд. Защото ние в момента водим действително истинска битка за 14 млрд. евро за следващия програмен период, а близо толкова сме готови да хвърлим в "Белене", мотивира се Борисов.
Той изрази надежда, че по време на следващите разговори днес с Барозу ще се достигне до ангажимент за европейско финансиране за удължаването на метрото до Летище София и до бизнес центъра.
„Новата линия на метрото е символ на желанието ни да се подобри качеството на живот на българските граждани и на това как ЕС може да помогне за постигането за тази цел“, заяви от своя страна председателят на ЕК.
Той изтъкна, че България е постигнала фискална консолидация и стабилност и препоръча да продължи с усилията си в тази насока.
„Така страната запазва доверието на финансовите пазари, това е и пътят за привличане на нови преки чуждестранни инвестиции. Стабилната макроикономическа рамка е предпоставка за доверие“, каза Барозу.
Той посъветва страната ни да продължи и с реформата в пенсионната система, за повишаване на
административния капацитет, в осигуряването на растеж, както и в разкриването на нови работни места.
Барозу подчерта, че има напредък по използването на фондовете, макар че има още неусвоени средства и днес е обсъждано как да стане това.
Председателят на Европейската комисия посочи необходимостта от финансиране на кохезионната политика на ЕС и подчерта, че ще защитава тази позиция при формираното на рамката за следващия програмен период на ЕК.
„Насърчавам министър-председателя да продължава реформите в съдебната сфера и борбата с корупцията.
Важни стъпки бяха направени, но е необходимо усилието да продължи от гледна точка на правителството и парламента, но и на съдебната власт, на медиите, на гражданското общество“, посочи още Барозу.
Според него е много важно какъв нов Висш съдебен съвет и главен прокурор ще бъдат избрани, защото това ще бъде съдебната власт през следващите години.
„Председателят на ЕК потвърди подкрепата на Комисията за влизането на България в Шенгенското пространство. България отговаря на изискванията и този въпрос трябва да бъде решен колкото е възможно по-скоро, така че българските граждани да се ползват с всичките облаги на членството на страната в ЕС“, каза още Барозу.