Увеличението на пенсиите през 2012 година няма да покрие дори инфлацията за последните три години, твърди “Труд”, позовавайки се на база данните на Националния статистически институт.
За последно парите за прослужено време и възраст бяха увеличени на 1 юли 2009 г. Според калкулатора за инфлацията на сайта на НСИ оттогава до август т. г. натрупаното поскъпване на живота у нас е 10,8%.
Това означава, че дори още днес да бъдат увеличени пенсиите с 10%, реално с тези пари ще се купуват по-малко стоки и услуги, отколкото преди три години.
Освен това до обещаното увеличение на доходите на възрастните хора има още поне 3 месеца, в зависимост коя дата ще изберат от ГЕРБ. А през предстоящата зима цените със сигурност няма да спят зимен сън, твърди изданието.
Националната статистика мери и т. нар. малка кошница. Показателят отчита потреблението на най-бедните 20% от населението на България, които купуват ограничен брой основни стоки, предимно хранителни. От 1 юли досега натрупаната инфлация за малката потребителска кошница е 11,9 процента.
Това означава, че реалното поскъпване на живота в България за бедните хора е по-голямо от официално обявяваната инфлация.
В момента размерът на средната пенсия за трудов стаж и навършена възраст е 279,37 лева. При увеличение от 10% тя би трябвало да достигне 307,31 лева.
През 2009 г. една средна пенсия е стигала за 233 литра прясно мляко. Тогава цената му бе 1,20 лв./л.
След увеличението от 1 април догодина една средна пенсия ще стига само за 171 литра мляко, при това - ако се запази сегашната му цена 1,80 лв./л.
Сметката изглежда по същия начин, ако изчисляваме пенсиите в яйца, сирене, кашкавал, зеле, свинско месо и още куп други продукти от основна необходимост.