Не мога да се съглася, че е имало сблъсък на лобита при избора на новите членове на Висшия съдебен съвет, както и при определянето на човека, който да го представлява, каза днес по БНТ министърът на правосъдието Диана Ковачева. Според нея и двете дами, които са се борили са поста представител на съвета, са имали достатъчно качества, за да го заемат.
Правосъдният министър за пореден път призова да се даде кредит на доверие на ВСС от поне 100 дни, отколкото се ползват и правителствата. Според нея едно от основните предизвикателства пред новия състав на съвета е да предложи варианта за справяне с натоварването в съдебната система.
Членовете на ВСС трябвало да изработят и ясни критерии за оценка на качествата на магистратите, като има пълна прозрачност как и защо е взето едно или друго решение за наказание и има еднакви критерии към всички.
Диана Ковачева обяви, че е доволна от процедурата за избор на членовете на ВСС в парламента, тъй като на всеки кандидат е било отделено време и са били задавани и въпроси, поставени от неправителствените организации. "Важното е, че цялото общество беше въвлечено в дебата за реформа в съдебната система", обобщи правосъдният министър.
По повод обвиненията за договорки между партиите за избора, Ковачева каза, че е имало гласуване за всеки един кандидат, като за 11 места са се борили 17 души, тоест била е на лице конкуренция. "Важното е, че нямаше толкова кандидати, колкото и места", смята министърът.
По повод работата на стария ВСС Ковачева смята, че той е имал своите върхове и спадове и не може да се отрече всичко от неговата работа. За предстоящия избор на нов главен прокурор министърът пожела той да е между професионалисти, като има поне трима кандидати.
Диана Ковачева отказа да коментира оневиняването на всички обвиняеми по САПАРД, като уточни, че ще изчака мнението на третата инстанция. Правосъдният министър обяви, че българската правосъдна система може само да спечели, ако работата и бъде подложена на анализ от Европейската комисия. Ковачева добави, че вече дори има предложение от комисаря по правосъдието Вивиан Рединг да се създаде постоянен механизъм за наблюдение на работата на съдебните системи на всички страни членки на ЕС.
източник: dnevnik.bg