Има ли инвестиции, които не се облагат с данъци и могат да бъдат алтернатива на банковите депозити като носител на доходи? Отговор на този въпрос давапубликация на "Капитал" по повод предложението на правителствотодоходите от лихви по депозити да бъдат облагани с данък от 10%.
"Добра инвестиция могат да бъдат дългосрочни депозити за 2-3 години, при които лихвите се плащат еднократно в началото. Т.е. ако си направиш такъв депозит до края на тази година, не би трябвало да плащаш данък върху лихвата, тъй като новият данък ще важи за доходи от 1 януари 2013 г.", коментира пред "Капитал" инвестиционният консултант Васил Караиванов.
Другото му предложение са взаимни фондове, за които се плаща такса управление, но засега доходът от тях не се облага. Друг вариант е застраховката "Живот", която е спестовен продукт и доходите от нея също все още са необлагаеми. Освен това, ако ви осъдят за неплатени сметки, кредиторите ви нямат право да пипат парите по този спестовен инструмент, обяснява консултантът.
"Отделно от това застрахователните компании дават и кредити на база натрупаната сума от застраховката - т.е. можеш да ползваш временно (за година обикновено) парите, които си натрупал, без да чакаш крайния срок", добави той.
Важно е да се знае, че за разлика от банковия депозит парите във взаимен фонд не са гарантирани. Тоест, ако избраният от вас фонд има отрицателна доходност, може да загубите част от внесената сума.
Откриването на сметка в доброволен пенсионен фонд е добър вариант за спестяване "за далечни черни дни", който предлага и данъчно облекчение. До 10% от облагаемия доход, вложен в такъв вид пенсионно осигуряване, се освобождава от данъци. Недостатъкът е, че при теглене на пари, преди да сте навършили пенсионна възраст, плащате спестените 10% данък. Той не се дължи, ако изтеглите само доходност. Така ако имате 500 лв. в доброволен фонд и той ви е донесъл 30 лв. за година, толкова ще бъде максималната сума, която може да изтеглите, без да плащате данък.
източник: dnevnik.bg