Икономическата обосновка на решението на правителството да обложи доходите от влогове най-вероятно се крие в желанието да се раздвижи потреблението. Предположението беше направено от президента Росен Плевнелиев ден след като Симеон Дянков лансира идеята.
Финансовият министър обясни, че с мярката не се цели фискален ефект, а премахване на необяснимо, по думите на Дянков, изключение.
Според Плевнелиев двигателите на световната икономика са три – потребление, износ и инвестиции.
Президентът обясни, че инвестициите не са на достатъчно високо ниво, а същевременно и износът на страната ни не е на същите нива като през 2009 и 2010 година заради забавянето на световната икономика.
Но как да раздвижим потреблението, когато хората си държат парите в банките и получават едни лихви, запита реторично президентът. Подобна теза за “хората, който си държат парите в банки и получават едни лихви“, е лансирал и премиерът Бойко Борисов в разсъжденията си за богатството на българите.
Плевнелиев беше категоричен, че потреблението е важен двигател на растежа и за да раздвижи икономиката, е необходимо то да се стимулира.
Държавният глава определи като най-големия проблем на страната ни в момента безработицата, който няма изгледи скоро да се реши.
Няма лесни решения. Икономиката я чака един труден период на възстановяване, допълни Плевнелиев.
Той обясни, че световната икономика няма да се възстанови скоро, а ще навлезе в пета година на тежка криза.
Държавният глава обяви, че целият дебат по Бюджет 2013 г. трябва да бъде основан на цифри и факти, а не на политическо противопоставяне.
Подобна теза лансира и вицепрезидентът Маргарита Попова. По нейни думи решението за данъка върху лихвите от влоговете трябва да се обсъди внимателно в Народното събрание, преди да се приеме.
Според нея решението за това не трябва да се взема само с обяснението, че има такава формула в други страни в Европа или извън нея. Вчера финансовият министър допълни, че страната ни е единствената в Европа, в която няма подобен налог.
Попова призова да се разгледат внимателно икономическите и финансови последици от решението. По думите й вземането на едно такова решение не е толкова страшно, но в същото време не бива да бъде прибързано и единствено само в сравнителен план, че тази формула би могла да бъде използвана и у нас.
Личното мнение на вицепрезидента било, че хората ще намерят начин да избегнат този налог и "на този етап това не е нужно".
Решението трябва да се взема уверено, без много емоция, защото хората имат нужда от малко повече спокойствие, посочи Маргарита Попова.