Европейският съюз официално е новият носител на Нобеловата награда за мир, съобщи Reuters. Това беше съобщено по-рано днес и от норвежката обществена телевизия NRK.
Решението на петчленната комисия, предвождана от Торбьорн Ягланд, генерален секретар на Съвета на Европа, е единодушно, допълни телевизионният канал.
Наградата от 1.2 милиона долара отива при ЕС за дългогодишната му роля в обединяването на континента, за работата в продължение на шест десетилетия по мира и помиряването, демокрацията и човешките права, съобщиха от Нобеловата комисия в Норвегия – страна, която не е част от ЕС. Наградата се приема като морална подкрепа за усилията на съюз да се справи с дълговата криза.
"Това е съобщение към Европа да продължи да върши всичко, което може, за да подсигури постигнатото и да продължи напред", заяви Ягланд, като допълни, че наградата е и напомняне за това, което може да бъде загубено, ако бъде позволено съюзът да се разпадне. Той поздрави ЕС за възстановяването след Втората световна война и за ролята му след падането на Берлинската стена.
Първият европейски лидер, който реагира на съобщението, беше председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, който написа в профила си в Twitter, че е "дълбоко трогнат и поласкан".
До последния момент медиите гадаеха кой би могъл да бъде отличен с престижната, но понякога и спорна, награда, съпроводена с парична премия от 1.2 млн. долара. Понякога тя се присъждана на няколко души едновременно, както стана миналата година с три жени - две от Либерия и една от Йемен. Понякога, както в случая с Барак Обама, я получават лидери, на които се възлагат надежди за постигнат големи промени в света.
Тази година сред фаворитите се сочеха блогъри от Арабската пролет, руски правозащитници или дори Джулиан Асандж. Над 230 души и организации бяха предложени за тазгодишната награда за мир, която трябва да бъде връчена на 10 декември в Осло.
Reuters коментира, че изборът е изненадващ. Основаният през 1957 г. съюз преминава през може би най-тежката си криза, след като се разширяваше години наред до 27 членове. Лошата архитектура на еврозоната е заплаха не само за нейните 17 държави членки, но и за всички в ЕС и по света.
Мнозина норвежци не харесват съюза и държат страната си извън него, защото го възприемат като заплаха за суверенитета на националните държави.
Петчленната комисия се назначава от парламента в Осло, в който партиите са дълбоко разделени в отношението към ЕС.
В прогнозата си за сп. "Форин полиси"В година на ужасяващо лоши новини за Европейския съюз, нобеловият комитет може да застане в подкрепа на идеалите на европейската интеграция и да изтъкне положителната роля на ЕС за подкрепа на демократичните реформи и върховенството на закона в новоприсъединилите се държави от Източна Европа".
източник: dnevnik.bg