Турските граждани все по-често избират за ваканцията си българското Черноморие. Тази тенденция е нова за страната ни, като подобно явление не се е наблюдавало от 70-те години на миналия век, коментират от бранша.
Ако досега българите масово посещаваха курортите в южната ни съседка, то сега процесът е станал двупосочен. Причина за засиления интерес на турските туристи към родината ни са сравнително по-евтините балнео и СПА процедурите, които вече са се доказали с качеството си.
В същото време българите, предпочели Турция за почивка, не престават да се увеличават. До края на август тази година над 550 хиляди наши сънародници са посетили тамошните курорти.
"Преди няколко дена разговарях с туроператор, който организира групи до Мармарис. Той ми сподели, че там буквално на няколко метра се чувала наша реч. Определено българските туристи продължават да предпочитат курортите в южните ни съседи", заяви Иван Иванов, председател на Бургаската туристическа камара.
Според него макар всяка година качеството на предлагата туристическа услуга у нас да се подобрява и хотелиерите да се учат от грешките си, в бранша има още много нерешени проблеми. Това е и причината в Русия да бъде изготвен „черен списък” на българските хотели.
Въпреки че от държавната компания „Слънчев бряг” АД отрекоха информацията, бюлетинът на нашето посолство в Москва съдържа такъв абзац.
"Този списък е уточнен, но не е съобщен. Може би на този етап е резервен вариант, като известен натиск за подобряване качеството на туристическия пакет от наша страна. Освен това е наложително да се отсранят някои проблеми, които съществуват по отношение на детския туризъм", коментира Иванов.
От друга страна остава нерешен и въпросът с издаването на визи за украинските и белоруските туристи, който стоеше на дневен ред цяло лято. След разкриването на визови центрове в тези страни през юни, от бранша се оплакаха, че услугата за издаване на документите се е оскъпила, а за сметка на това процесът е станал по-бавен.
Поради това от Бургаската туристическа камара са изпратили няколко писма до президента, премиера и министъра на икономиката, енергетиката и туризма с искане визите да се издават само от нашите посолатва, както е било досега. Отговор обаче до момента не е получен от никъде.
През изминалите месеци не бяха редки и случаите на изгубени или забавени документи, които провалиха почивките на отделни семейства, а и на цели групи.
"Когато става въпрос за страна извън Европейския съюз, във визовите центрове и в консулствата трябва да работят изключително добре подготвени кадри.
Освен това е нужно много да се внимава какво се съобщава пред чуждите туроператори и тамошните медии – един път е заявено, че визите ще бъдат за седем дни, след това се прави корекция за 16 дни, а има моменти, в които се говори за 21 дена", коментира председателят на регионалната туристическа камара.